| camiitsu a întrebat:

Ma ajutati si pe mine la logica, la clasa a 9a? Nu inteleg nimic. Rapoartele, intensiunea si extenisunea, clasificarea termenilor! Explicati-mi, va rog!

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

O,vai,o altă materie pusă doar ca să enerveze elevii.Intensiunea termenului se referă la caracteristici,iar extensiunea la cate obiecte fac parte din mulțimea respectivă.De exemplu,spun cuvântul(termenul) filă.Din punct de vedere intensional(caracteristicile) pot să zic că e albă,moale, de hârtie, pătată, veche etc.Din punct de vedere extensional, pot să zic cifra 1(dacă mă refer la faptul că e doar o filă) sau cifra 2(dacă mă refer că e formată din 2 pagini, ceea ce e adv.).Bun, acum să vedem la clasificarea termenilor. După intensiune ei pot fi:1. termeni absoluți(sunt termeni care nu pot fi comparați cu nimic, de exemplu zăpada, planetă, înțelegi?).2. termeni relativi, ceva ce implică o relație, cum ar fi mama mea, tatăl meu, soț-soție etc.3. Abstracți, rezultatul unei generalizări.Cand spui bun(termen pozitiv) te gândești la un singur lucru, însă când spui bunătate(termenul abstract) te gândești la ceva general.3. Temeni concreți, ceva concret, mai bine spus, substantiv+adjectiv.Ex.Om rău-concret.4. Termeni pozitivi și negativi, pozitiv te gândești la un cuvânt care arată prezentă unei însușiri bune(ex.corect),iar la negativ, absența acesteia(ex.incorect).Și mai pot fi termeni simpli si compuși, simpli cand e vorba de noțiuni de bază, primare(nu sunt însoțite de adjective), ex.carte,si la compus va fi carte de matematică sau carte de fizică, de logică etc.Din punct de vedere extensional termenii pot fi:1. termeni vizi(te gândești la mulțimea vidă,mai mult,la faptul că nu are nici un element în mulțime).Ei pot fi : logic vizi, sunt ilogici cum ar veni, exemplu, pătrat rotund si factual vizi(alea din basme, balaur cu 7 capete, sirenă, zână, etc.).2. termeni singulari si generali.Cei singulari sunt cei originali, nu mai există nimeni ca ei.Ex.persoana ta, pe glob ești doar tu.Iar cei generali sunt exact opusul.2. Termeni colectivi sau distributivi.Cei colectivi, avem o colecție, însă nici un termen din colecția respectivă nu are însușirile colecției, iar cei dinstributivi când fiecare termen are înșurile colecției. Apoi, finally, cei vagi si preciși.Vag,îți dau un exemplu, pentru mama ta tu ești frumoasă, însă pentru alți oameni lucrurile nu stau chiar așa, de aceea vom spune că sunt termeni vagi pentru că nu vom putea niciodată stabili cu exactitate dacă acel obiect face parte din mulțimea respectivă.La preciși e drept invers, ești suta la sută sigur de existentă termenului in acea mulțime.