| anonim_4396 a întrebat:

Hello!
A terminat cineva sau studiaza in prezent Dreptul la UBB in Cluj?
Am nevoie de niste informatii.
Fiind cea mai buna universitate din Romania, ma astept sa nu fie usor, mai ales fiind vorba de Drept, dar vreau sa stiu ce fel de materii se studiaza pe parcursul celor patru ani si cum se procedeaza dupa terminarea facultatii, daca alegem sa continuam mai departe in acest domeniu?
Si mai vreau sa stiu pe ce baza se intra?

4 răspunsuri:
| Nonameagain a răspuns:

Cine spune ca e cea mai buna facultate din Romania?!
Studiezi toate legile, zilnic actualizate. studiezi istoria dreptului. Studiezi toate formele de drept. Ai mult de invatat.
Mai departe, ai tot felul de examene de dat dupa absolvire. Cu noutatile "la zi". Daca nu le stii, nu poti intra in sistem. Oricum, se intra foarte greu.

| Omis a răspuns (pentru Nonameagain):

Am spus ca UBB e cea mai buna Universitate din Romania, Universitatea in sine, nu numai o anumita Facultate.
Si voiam sa stiu exact materiile care se studiaza, macar in primul an.
Si da, stiu ca dupa facultate mai am de dat examene, dar ma interesa sa stiu cati ani de studiu mai sunt dupa terminarea facultatii, in functie de ramura pe care mergem (avocatura, magistratura, notariat.).

| Nonameagain a răspuns (pentru Omis):

Nu este cea mai buna. Asa se lauda ardelenii.

| Omis a răspuns (pentru Nonameagain):

Nu numai ardelenii spun asta. Ci cam toata lumea. Pana si unii profesori universitari din Timisoara au recunoscut lucrul asta.