| Sylvi21 a întrebat:

Hello,

Anul trecut cand am depus cererea la sfarsitul sem. 1, pentru retragerea dosarului de la facultate, am aflat ulterior dupa ce ma mutasem in alt oras, ca mi-a fost respinsa cererea si ca am fost exmatriculata pe motivul neplatirii taxei scolare pentru sem 2.
Peste o luna insa am interviu la o alta facultate din tara si as dori sa stiu daca in momentul prelucrarii datelor personale, vor sti ca am fost exmatriculata? Este practic in evidenta acest fapt?
Multumesc tuturor!

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu ce ai scris ca motive in aceea cerere, DAR
1. cererea ta este echivalenta cu demisia dintr-o functie unde esti angajata, adica ruperea contractului dintre tine si institutia (facultatea), eventual cu termen de preaviz.
2. daca unul din partile denunta un contract, cealalta parte nu are dreptul de a pretinde bani sau alte foloase materiale, daca nu s-au mai prestat serviciile dupa data denuntarii (nu ti-au predat nici o ora de curs)
3. daca ai denuntat contractul (de studii) unilateral, cealalta parte (facultatea) nu te poate pedepsi prin exmatriculare /disciplinar etc., daca nu te-ai mai prezentat la cursuri dupa "demisie".
4. Faptul ca "ti-au respins cererea" trebuia sa-ti fie comunicat in scris, in scrisoare de regim "recomandat", cu confirmare de primire, cu termen acordat pentru eventuala contestatie, indicand si modul si forul unde te poti adresa. Daca nu ai primis o asemenea comunicare si te inscriu pe vreo "lista neagra", atunci te poti adresa judecatoriei si sa le obligi la repararea reputatiei tale (pentru asta e bine sa ai un avocat bun, specializat).

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Si daca, prin absurd, vor sti despre exmatriculare care-i problema?! Pentru neptata taxei poti invoca motivul unei jene financiare care intre timp s-a rezolvat.
Tot ceea ce intereseaza si se poate verifica este forma de finantare a studiilor (buget, taxa)pe care ai avut-o anterior.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut.Nu știu dacă au cum sa afle, dar dacă află, spune adevărul și gata.Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca au acces la aceasta informatie!
Si ma rog, de ce ai minti?
Pentru ce ai vrea sa-ti incepi un capitol nou in viata, bazat pe minciuni? Risti sa fii extramtriculata imediat, daca aduci dovezi mincinoase!