| MaRiAnAsg a întrebat:

Hello buddyes! Sunt clasa a 8a, de fapt am absolvit-o poimâine am proba la mate sunt foarte stresată dar nu contează asta.
Ce vreau să vă întreb este cum pot începe să învăț pentru bac, vreau să o fac de acum, am vise mari și vreau o facultate bună și carieră militară așa că aș vrea să încep acum să învăț mai ales pentru română.
Știți oare cum aș putea învață și ce trebuie să învăt(nu stiu cam nimic despre bac)?
Dacă este un fel în care mă puteți ajută vă rog să vă deranjați să-mi scrieți!
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| TuzacAngelina a răspuns:

De ce nu le iei pe rând? "Succesul este atingerea progresivă a scopului propus." Extinde-ți capacitatea de memorare https://euromedic.ro/exercitii-imbunatatire-memorie/
Și asta neapărat https://www.facebook.com/share/v/qGbPNRxhCiCnJ8Mc/ Succes! Și elimină gândurile. Observă unde se duc gândurile că de venit îți spun mai târziu de unde-ți vin.;)

| MaRiAnAsg explică (pentru TuzacAngelina):

Mulțumesc mult! Dar la ce gânduri te referi? nu înțeleg

| TuzacAngelina a răspuns (pentru MaRiAnAsg):

Gândurile nu sunt informație și cu atât mai puțin informația memorată din ce ai studiat. Apelează la memorie nu la gânduri. De la el vei înțelege mai multe sau poți să-l întrebi. https://www.facebook.com/profile.php?id=61561687469156

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

" ...am absolvit-o poimâine "
_am absolvit-o >> este un verb, la timpul trecut
_ poimaine - este o zi in viitor (peste 2 zile)
Cum mama masii ai asociat astea doua cuvinte in aceeasi text si context?

Si tu susti acum evaluarea nationala la romana?

| MaRiAnAsg explică (pentru Violleta2022):

Da am susținut-o, și în primul rând dacă ați fi citit atentă contextul v-ați fi dat seama că am spus: am absolvit clasa a8a și după aceea am vrut să vă comunic minunată doamnă că poimâine am proba scrisă la mate...este chiar așa greu de înțeles? Ce e adevărat că am uitat să pun o virgulă dar aici pot face greșeli câte vreau?
Și în caz că nu sunteți dispusă să ajutați vă rog să nu vă folosiți timpul prețios pentru aceste "întrebări stupide"
Mulțumesc

| Violleta2022 a răspuns (pentru MaRiAnAsg):

Fara nici un semn de punctuatie, iese taman pe dos!
Invata sa scrii corect, daca doresti sa te faci inteleasa, ca treci prin scoala ca prin apa, fara sa retii nimic si fara sa realizezi ceva in viata.

| MaRiAnAsg explică (pentru Violleta2022):

Adevărat eu am făcut greșeala dar e o virgulă tâmpită dar nu mai contează acum
În orice caz am ales deja calea sportului dar încă mă țin de școală, nu poți zice că sunt o ratată am 16 ani și am fost la lotul național deci...