| lore9384 a întrebat:

Hello.Eu acum trec in clasa a 8-a si după aceea vreau să merg la profilul pedagogic. Știu că se dau niste probe de aptitudini.In ce consta proba la muzica? Ce inseamna reproducerea unor scurte motive ritmico-melodice (2-4 măsuri), desprinse din cântece pentru copii? Și vreau sa stiu, odata ce esti admis te mai afecteaza notele de la examene?

1 răspuns:
| Notmyaccount a răspuns:

Din cate stiu eu, trebuie sa poti sa canti o melodie pentru copii dupa note. Adica nu dupa ureche, ci cu notele in fata si sa atingi fiecare nota. Ar fi bine sa mergi la o ora, doua de meditatii, fiindca asa face toata lumea, oricat dr absurd ar parea. Ar fi ok sa te duci, ca sa iti spuna exact ce trrbuie sa stii.
Da, notele din examen te afecteaza chiar daca esti admisa. Liceele vicationale nu admit exact atatia elevi catr locuri au. De exemplu pot fi 28 de locuri, dar 50 de admisi. Din aia 50, in urma examenului ocupa locurile doar primii 28. Intrlegi? Acum, ce i drept e ca in ultima vreme nu prea se mai inscrie lumea la peda si prin urmare nu e concurenta asa de mare ca pe vremuri.