| hsjajsbskaj a întrebat:

Hello, guys!
In urmă cu un an și câteva luni, familia mea și cu mine am plecat in Germania.
În momentul in care am plecat, eu eram deja înscrisă într-un liceu de prestigiu din orașul unde obișnuiam sa locuiesc.
Imediat cum am ajuns, am început sa merg la scoala, Gymnasium mai exact, dar problema e ca nu am fost notată corespunzător, ci mai mult "prezenta"/"absenta" in ambele clase, a 9 a și a 10 a.
Acum, mama regreta decizia luată și se gândește sa ne întoarcem, însă nu știe ce se va întâmpla cu mine și cu liceul...
Dacă știți, îmi puteți spune ce mi s-ar putea întâmpla dacă ne-am întoarce și as vrea sa reiau liceul in Romania?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai terminat clasele a 9-a și a 10-a acolo?
Dacă da, școala de acolo îți va elibera la cerere, la plecare o adeverință de absolvire a acestor clase plus o foaie matricolă.
Cu această adeverință, la cerere, ministerul învățâmântului de aici îți va echivala sau nu, studiile de acolo și îți va comunica în ce clasă de liceu te poți înscrie aici.

| hsjajsbskaj explică (pentru sadrian46):

Cineva îmi spusese ca a fost in aceeași situație ca a mea, dar a putut sa se înscrie in orice liceu a dorit. Singura problema a fost ca l-au dat cu o clasa înapoi.
stiti cumva dacă este posibil?

| Yuoia a răspuns:

In primul rand, locul tau de la acel liceu "de prestigiu" a fost ocupat de alt elev. Nimeni nu l-a pastrat pentru tine. Mai ales daca e o scoala buna.
Apoi, prezent/absent e prezenta ta la ore, nu nivelul cunostintelor tale. Cum stai cu notele/evaluarile?
Daca revii in Romania, vei prinde un loc la o scoala slaba. Mai ales daca evaluarile tale nu sunt bune. Trebuie sa ai note al naibii de mari ca sa reintri la un liceu bun. Si atunci, daca se iveste vreun loc.

| hsjajsbskaj explică (pentru Yuoia):

Nu, prezent/absent e tot ce primesc datorită faptului ca e primul an in Germania și nu pot fi notată ca un elev "normal" care are cunoștințe mai aprofundate in ceea ce privește limba sau chiar materia.
pe scurt, nu am niciun fel de nota
testele pe care le scriu sunt doar "ca sa fie", dar nimeni nu le notează in sistemul oficial. Asta am încercat sa spun.