| Anca2999 a întrebat:

Hello seara, as avea o intrebare compusa din mai multe :3.
Mai am un an si intru la liceu, stiu la ce liceu vreau sa dau, acum problema cunoscuta, ce profil sa aleg?
Mate-info iese din lista pentru ca nu vreau, chiar deloc.
Acum e acum... stiinte ale naturii, stiinte sociale sau filologie.
Vreau ceva care sa nu-mi puna bete-n roate pentru ca vreau sa candidez pentru bursa in America dupa terminarea liceului si am nevoie de o medie peste 9.50, si spun laughing Nu ma impac deloc bine cu fizica! La restul ma descurc. Deci? Fundita + vot!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Filologie din toata inima. E exact ce iti trebuie tie. Eu am facut stiinte sociale, tot profil uman ca si filologia, si nu am avut parte de fizica decat pana intr-a 10-a inclusiv. Matematica a fost foarte usoara, putin peste materia din gimnaziu. La filo ai parte si de un colectiv foarte misto, de obicei sunt doar 2-3 baieti in toata clasa, restul fetehee hee. Succes!

| Anca2999 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Hmm, multumesc.La stiinte sociale cum era, sunt curioasa :3 pana acum tineam mortis sa merg pe stiinte sociale, dar acum ma gandesc si la filo, cu totul ca trebuie sa invat mai bine engleza ( partea teoretica)

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anca2999):

Eu am fost intr-o clasa proasta, si a fost un somn cu prelungiri pentru mine laughing Ca programa e destul de ok. Multa romana, 2-3 ore de istorie pe saptamana in primii ani si vreo 4 intr-a 11-a si a 12-a, 2 de geografie, si 2-3 de engleza si franceza. Latina am facut pana intr-a 10-a, am inteles ca la filo se face pana intr-a 12-a. Matematica cum am mai spus a fost foarte usoara, fizica, chimia si biologia se face doar pana intr-a 10-a si e ca o recapitulare din gimnaziu, nu inveti prea multe lucruri noi, si nici nu s-a insistat, in cazul meu. In rest ce sa zic... e profil super usor, pe mine nu m-a interesat decat sa trec clasa, lucram ca ajutor de mecanic dupa ore, aveam timp si de mine, stateam jumatate din ore cu castile in urechi, mai trageam si un pui de somn, si nu am scazut niciodata sub media 7, desi liceul e cel mai bun din oras, la bac are printre cele mai mari promovabilitati din judet. A, apropo de BAC, e foarte usor de la stiinte sociale, eu am dat Romana, Istorie si Geografie, nu mai tin minte ce puteam alege, parca in loc de Geografie puteam sa dau Psihologie. Astea au fost probele scrise, pe langa astea am dat si probele de competente la romana, engleza si TIC, pentru care am diplome separate.

| Anca2999 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersii mult :3 Pana la urma cred ca o sa merg pe filo bilingv engleza, btw, ai idee cum e pe acolo ( ceva prieteni ma gandesc ca ai avut pe acest profil ) si inca ceva si te las ( omg cat am putut sa iti rapesc din timp ) examenele pentru bilingv cum se dau? La engleza in general, inainte/dupa evaluari, sunt grele/usoare :3?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anca2999):

Din moment ce intru pe TPU e clar ca ma plictisesc, deci nu-i bai cu timpul laughing La filo cum sa fie, doar fete, si ceva fite. Dar totusi cred ca e ok ca sunt doar fete, e o atmosfera asa... Stiti voi laughing Despre examenele alea nu stiu nimic, sincer n-am mai auzit de ele.

| Anca2999 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok, merci mult mult mult laughing

7 răspunsuri:
| BBronco a răspuns:

Hmm, America, iti va trebui multa engleza, deci iti recomand filologie.
Acuma depinde si de ce-ti place.

| Anca2999 explică (pentru BBronco):

Oricum am de gand sa fac 4 ani de liceu meditatii pe la engleza laughing) Sa fiu sigura ca iau examenele.