| isis5001 a întrebat:

Hello TPU! Ce inseamna "primavara araba"?

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Primăvară arabă :este un val revoluţionar de demonstraţii şi proteste care au loc în lumea arabă, care a inceput pe 18-12-2010. Revoluţiile au avut loc în Tunisia şi Egipt, un război civil în Libia, a dus la căderea regimului său; revoltele civile în Bahrain, Siria, şi Yemen; proteste majore în Algeria, Irak, Iordania, Maroc, şi Oman şi proteste minore în Kuweit, Liban, Mauritania, Arabia Saudită, Sudan, şi Sahara Occidentală confruntările de la frontierele Israelului mai 2011 au fost, de asemenea inspirate de primăvară araba regionala.

Protestele au împărtăşit tehnici de rezistenţă civile în campanii de durată care să implice greve, demonstraţii, marşuri şi mitinguri, precum şi utilizarea de social media pentru a organiza, de a comunica, şi să sensibilizeze opinia în faţa încercărilor de stat la represiune şi cenzurarea internetului.

2 răspunsuri:
| VladimirPutin a răspuns:

Acum e primăvară în Arabia Saudită