| anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU! Well, stiu, stiu, nu teme pe TPU, dar chiar nu stiu, si sunt si curioasa, ca pentru atat nu ma bate nimeni si daca nu o fac, dar chiar vreau sa stiu. Deci, intrebarea mea e: Cuvantul "compozitie" e un substantiv colectiv?big grin Daca nu va deranjeaza intrebarea mea, sunt bucuroasa sa primesc ceva "lamuriri"! Multumesc anticipat!happy Si da, dau funda daca vreti!

Răspuns Câştigător
| Fytzy a răspuns:

Buna...din cate stiu eu nu este subatantiv colectiv( si chiar daca ai pus intrebarea asta stai linistita ca nu esti singura si daca alti or sa te critice ...nu le da importanta tongue:*)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Substantive colevtive am de gasit si eu la tema si merge sa zic binisor...

| Leiutzza a răspuns:

Nu, nu e un substantiv colectiv deoarece substantivele colective au forma de singular, inteles de pluralhappyiar pentru cuvantul "compozitie" la plural se zice compozitiiwinking
ex: tufis, pietris, hoardă, stol, turmă, aluniș, boierime, frunziș, țărănime, stejăriș, tineret, armată.