| darkrobi a întrebat:

Hello, trec in clasa a 12-a
Desenez de aproximativ 4 ani ( cu niste pauze ) si ma gandesc sa dau la arhitectura.
Sunt la profil de filo si nu am mai facut mate din clasa a 10-a ( si in a 10-a profesorul ne lasa usor pentru ca eram filo )
Cat de multa matematica si fizica se face la arhitectura? ( din ce am gasit eu, matematica se face doar in primul an si este considerata materie secundara si nu ar fi o problema ) Dar vreau sa stiu cum e matematica la arhitectura de la un student la arhitectura ( de preferabil )

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca arhitect sau designer vei proiecta FORME, mai putin rezistenta.
Ca urmare, nu prea ai nevoie de matematica inalta, in practica calculele rezumandu-se la geometrie si aritmetica (logica), eventual algebra si ceva trigonometrie de baza.
Principalul este sa inveti tehnica formelor noi, sa-ti umble bine fantezia creativa, respectiv sa inveti stiluri de constructii traditionale si moderne.

Intereseaza-te intai ce pretentii sunt la examen, dupa care poti lua meditatii pentru a ajunge la nivelul cerintelor, pentru a intra la facultate.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Parerile sunt subiective.
Poate o sa iti comenteze cineva care, in generala, era terorizat de matematica, deci acum, la facultate, nu ii place si iti spune ca e grea.
Poate altul a fost la mate-info, s-a dus chiar si la olimpiada si iti spune ca matematica e floare la ureche.

Cel mai bine ajungi acolo si vezi pe propria ta raspundere. Eventual mai poti lua niste meditatii daca nu te-ai descurca.
Iar acum poti sa ai restante cat cuprinde, ca nu mai e ca inainte sa te exmatriculeze daca ai restante.