| anonim_4396 a întrebat:

Hello! Vreau sa îmi dați niște sfaturi:
1.Ce părere aveți despre profilul Filologie? Cum vi se pare?
2.Cum e în prima zi de liceu?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mie mi-a plăcut, dar trebuie să-ți placă limbile străine altfel tâmpești acolo.

| Drimmero a răspuns:

Este un profil misto, cu multa literatura, engleza, franceza, istorie, geografie, pe asta se axeaza in mare parte profilul. Scapi rapid de mate, dupa a 10-a nu mai faci, la fel si cu chimia, biologia, iar dupa a 11-a scapi si de fizica, nu stiu ce rol mai avea si fizica pana in a 11-a,, nu stiu cum e acum, ca am terminat liceul de cativa ani.

In principiu nu te vei stresa prea mult, BAC-ul se ia foarte usor aici, e lejereanu'.

Prima zi de liceu e plina de emotii, nu cunosti pe nimeni, nu stii ce e cu tine, intri in curtea liceului si se afiseaza pe un vizier ceva listele cu cei de clasele a 9-a, te uiti in ce clasa esti repartizat/a, apoi te duci la careu, unde vezi jos ca scrie numele clasei tale, de exemplu ''9C'', te opresti acolo, faci cunostinta cu colegii tai, vine si diriginta, asta e festivitatea de inceput, apoi veti merge in clasele voastre, va veti cunoaste mai bine acolo, va ia diriginta/dirigintele la intrebari sa va vada cine sunteti, de unde veniti si de ce ati ales filologia, asa a fost la noi pe atunci. In principiu nu vor exista probleme

| Yurisa a răspuns:

E misto daca iti place literatura si istoria. Daca esti mai mult pe practica si pe pragmatism, nu recomand.
Prima de zi de liceu depinde de fiecar eliceu, colectiv, etc