| AnoniiimaJe22 a întrebat:

Hello!
Vreau sa ma ajutati:
Am o mica problema [a 6-a]
1)O sticla de 2 L este plina cu mercur. De cate recipiente avem nevoie pentru a depozita o cantite de apa cu masa egala cu cea a mercurului din sticla de mai sus?
Vreau sa stiu cum se face. o mica idee nu rezolvarea.
Mersii~

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Vrei o mica idee?
Mai intai trebuie sa stim valoarea densitatii mercurului. Ea se gaseste in tabele si este ro mercur = 13, 6 g/cm cub = 13, 6g/0, 001 l = 13 600 g/l.
Asta deoarece 1l = 1 dm cub = 1 000 cm cubi.
Sa vedem, din formula densitatii, ce masa de mercur avem in sticla de 2l.
ro mercur = m mercur/V, de unde m mercur = ro mercur inmultit cu V = 13 600 g/l inmultit cu 2 l = 27 200 g mercur.
Deci, vom avea o masa de apa egala cu 27 200 grame apa.
Tot din tabele avem densitatea apei ro apa = 1 g/cm cub = 1 000 g/l.
Volumul de apa corespunzator masei de 27 200 g apa il scoatem din formula densitatii aplicata acum pentru apa.
ro apa = m apa/V apa, de unde
V apa = m apa/ ro apa = 27 200 g/1 000 g/l =... litri(asta calculezi tu).
Acum, pentru a vedea de cate sticle cu volumul de 2 l ai nevoie, va trebui sa imparti volumul de apa pe care tocmai l-ai calculat la volumul unei sticle (adica la 2 l) si obtii numarul de sticle necesare. Numarul de sticle este un numar natural, deci daca vei obtine un numar fractionar va trebui sa rotunjesti prin adaos pana la numarul natural imediat urmator. De exemplu, daca obtii - dau o valoare absolut intamplatoare - 15, 3 sticle, e clar ca vei avea nevoie de 16 sticle, pentru ca altfel o parte din apa ramane pe dinafara.
Sper ca ai inteles. Spor la lucru!

1 răspuns:
| AlexKiddu a răspuns:

Depnde cat are un recipient si tot 2 l laughing