| AllesSy a întrebat:

Helloo! Am si eu inca cateva intrebari foarte mici : M-am uitat pe rezultatele de la bac am vazut cei de la filologie nu au dat si la matematica iar cei de la mate-info au dat la romana, nu sunt aceleasi subiecte la toti? Ce inseamna A1-A2-B1-B2? Facultatea pe care vrei sa o urmezi depinde de proba la alegere pe care o dai si neaparat de profilul pe care l-ai facut la liceu? Daca de exemplu iei bacul(la un liceu teoretic, la filo sa zicem) dar nu ai bani de facultate si trebuie sa te angajezi, poti? Cam atat, funda happy

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Probele scrise de la BAC diferă în funcţie de specializare/profil - vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Facultatea pe care vrei s-o urmezi NU are nici o legătură cu probele scrise sau cu competenţele pe care le dai la BAC.
De asemenea, poţi să te angajezi ( indiferent de profilul/specializarea urmată în liceu )...

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu subiectele diferă în funcţie de profilul pe care l-ai avut la liceu.Cei de la profil uman dau probe în scris la română,istorie şi la alegere dintre geografie,logică,psihologie,economie,filozofie; cei cu profil real dau probe la matematica, română şi la alegere fizică, biologie, chimie, informatică (în caz de eşti la Mate-Info).
A1-A2-B1-B2 sunt nişte calificative pentru compentenţele tale la o limbă străină. Ele înseamnă:
A - Vorbitor nivel de bază
A1 Nivel incepator
A2 Nivel elementar
B - Vorbitor independent
B1 Nivel prag
B2 Nivel avansat
Nu depinde de proba la alegere pentru a intra la facultate. Poţi să intri la orice facultate vrei după ce dai bac-ul.Dar va fi mai greu în caz că ai ales o facultate care nu se axa pe profilul tău de la liceu.
Da poţi după ce absolvi Bac-ul vei primi o diplomă şi poţi să nu mai dai la facultate. Dar dacă vei absolvi BAC-ul cu o medie mare vei putea intra la fără taxă şi nu vei mai trebui să plăteşti facultatea.

| AllesSy explică (pentru anonim_4396):

Ah mersi happy Cat de mare va trebui sa am media ca sa pot sa intru la fara taxa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AllesSy):

Depinde şi de media celorlalţi candidaţi.
Dacă tu ai 9, 00 iar dacă cel mai mic candidat va avea media 9, 10 vei rămâne pe dinafară.
Uită-te la ce anume vrei să dai şi locurile disponibile la acea facultate. Oricum locurile fără taxă sunt mult mai puţine decât la cele cu taxă.

| Andreeajuliah a răspuns:

Nu sunt aceleasi subiecte la toti mate-info da bacul la : romana, mate si la alegere dintre: biologie, chimie, fizica, informatica(materia de profil).
Cei de la uman dau: romana( putin mai greu ca mate-info, istorie si la alegere: logica, economie, psihologie, geografie, filosofie, sociologie.
A1, A2, B1 si B2 sunt calificativele la engleza, deoarece vei da si o proba la engleza la sfarsitul anului, acestea inseamna( incepator, mediu, avansat si experimentat, b2 fiind cea mai mare).
Facultatea nu depinde ce proba la alegere, de obicei de la mate-info poti sa mergi la orice facultate.Si de la uman poti sa mergi, doar ca va fi mai greu daca alegi ceva cu matematica, doarece nu te prea axezi pe asta in liceu.
Daca nu ai bani sa platesti facultatea poti sa inveti foarte bine si sa ai medie mare la bac si intri la fara taxa.

| lRazvanl a răspuns:

A1=slab
A2=incepator
B1=Mediu
B2=experimenta
Iar la cei care dau cambridge apare
C1=superior
C2=inseamna ca e maximul de puctaj pe care l-ai obtinut

Sper ca ai inteles. Succes!