| daiquiri a întrebat:

HELP PLEASE! Stiu ca nu am voie sa imi fac oarecum temele aici`, si va rog sa ma scuzati, dar poate unii doriti sa ma ajutati.
Imi explicati si mie valoarea stilistica a repetitiei : poftim, poftim? FUNDA! :-s

Răspuns Câştigător
| Avocado7 a răspuns:

Repetiția este o figură de stil care constă în folosirea de mai multe ori a aceluiași cuvânt sau a mai multor cuvinte, spre a întări o idee sau o impresie. Uite niste exemple:Merge încet, încet spre școală. Vijelia vine, vine, vine... tot mai tare și mai tare. Sper ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| alien134340 a răspuns:

Repetitia este folosirea succesiva prin repetarea unui cuvant sau a unui grup de cuvinte pentru a impune atentiei o imagine, un aspect din realitate, o idee, un sentiment, o actiune sau un verb.