| Aly07 a întrebat:

Hey
Am si eu nevoie de date despre "Arcul capabil de un unghi dat " orice gasiti am nevoie de cat mai multe imformatii despre acesta.

1 răspuns:
| ed23tm a răspuns:

Definiţie : locul geometric al punctelor din plan egal depărtate de un punct fix ( loc geometric – mulţime de puncte care au toate aceeaşi proprietate ). Punctul fix se numeşte centrul cercului, iar distanţele egale de la centru la cerc ( de fapt circumferinţa cercu- lui ) sunt raze. Un cerc se notează C (O; r), care de fapt arată elementele care determină un cerc. - printr-un punct trec o infinitate de cercuri de diferite raze - prin două puncte trec o infinitate de cercuri de raze diferite, dar numai câte două au aceeaşi rază – centrele lor se află pe mediatoarea segmentului determinat de cele două puncte - prin trei puncte necoliniare trece un singur cerc şi numai unul – unicitatea cercului; cele trei puncte sunt vârfurile triunghiului înscris în cerc, al cărui centru este la intersecţia mediatoarelor segmentelor - prin patru puncte necoliniare poate trece sau nu un cerc - cercul împarte planul în regiune exterioară şi interioară; un punct este exterior unui cerc (B) dacă distanţa de la el la centru (OB) este mai mare ca raza cercului ( r ), şi este punct interior (A), dacă distanţa de la el la centru (OA) este mai mică decât raza r. Coarda – segmentul ce uneşte două puncte oarecare de pe cerc ( AB ) Diametru – coarda ce trece prin centrul cercului; este cea mai lungă coardă şi are două raze ( D= 2∙r ); punctele ce sunt capetele unui diametru sunt diametral opuse; - diametru împarte cercul în două părţi egale numite semicercuri; dacă un cerc are măsura de 3600, un semicerc are 1800; pot fi duse o infinitate de diametre Arc de cerc – porţiune de cerc determinată de două puncte oarecare de pe cerc şi se notează, etc.; capetele arcului determină o coardă ce se numeşte coardă ce subîntinde arcul; dacă această coardă este mai mică decât un diametru, atunci arcul este un arc mic (, etc. ); arcul com- plementar arcului mic – cel ce completează cercul – se numeşte arc mare - în funcţie de măsura lor, un arc mic are mai puţin de 1800, iar unul mare mai mult de 1800, adică mai mic decât un semicerc, respectiv mai mare decât un semicerc. Unghiuri în cerc – i) unghi la centru : unghi cu vârful în centrul cercului şi laturile raze ( fig. 1 ) – are mă- sura cât măsura arcului cuprins între laturi m (∢AOB) = m () ii) unghi înscris în cerc : unghi cu vârful pe cerc şi laturile coarde ( fig. 2 ) – are măsura jumătate din măsura arcului cuprins între laturi m (∢BAC ) =. - laturile unghiului înscris în cerc pot fi şi secante ale cercului, iar vârful lui poate fi interior sau exterior cercului – în acest caz măsura lui este semisuma arcelor cuprinse între laturi ( fig. 3, 4 ) m (∢MNP ) =.
Arc capabil de unghi dat – locul geometric al punctelor dintr-un semiplan din din care un segment dat ( [AB] ) se vede sub un unghi constant – fig. 5 - este un arc de cerc cu aceleaşi extremităţi ca şi ale segmentului dat; se verifică pe baza unghiului înscris în cerc (∢1, ∢2, ∢3) care cuprind între laturile lor acelaşi arc de cerc şi acelaşi segment AB. Săgeata – distanţa maximă dintre o coardă şi arcul pe care îl subîntinde; este porţiu- nea din raza perpendiculară pe coarda dată, cuprinsă între coardă şi arcul de cerc

O