| AlexaC8 a întrebat:

Hey.Caut niste informatii legate de "LEGAREA REZISTOARELOR" la fizica si anume de grupa mixta.Nu am gasit nimic pe internet, daca aveti voi informatii sau stiti vreun site. dau funda.

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună!
Gruparea mixtă se referă la un circuit ce conţine atât rezistoare legate în paralel, cât şi în serie. Ce trebuie să faci este să aplici cele două formule şi să determini rezistenţa echivalentă, în cazul în care asta ţi se cere.
Pentru rezistoarele legate în serie, rezistenţa echivalentă este dată de formula Re = R1 + R2 + R3 +... + Rn.
În cazul rezistoarelor în paralel, 1 : Re = 1 : R1 + 1 : R2 + 1 : R3 +... + 1 : Rn.

1 răspuns: