| AdrienWH a întrebat:

Hey happy Cine poate sa imi spuna ce limbi straine sunt grele?
as dori sa mi le clasati in ordine. OFER FUNDA.

3 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Orice limba pe care nu doresti s-o inveti este grea! Pentru mine e grea franceza, chiar daca inteleg ceva din context.

| Anonimuserr a răspuns:

Chineză, japoneză, coreeană, arabă, hindi, thailandeză și lista poate continua. Limba, rusă, finlandeză sau invers, maghira sunt și ele destul de grele. Cu riscul de a mă repeta, cine dorește să învețe una sau mai multe din aceste limbi ar spune că este total greșit ceea ce spun, pentru acele persoane limba X poate fi ușoară.
În general limbile asiatice chiar și cele africane sunt grele.
Dar se spune că nici o limbă nu e grea atâta timp cât dorești cu adevărat să o înveți și ai o chemare pentru limbile străine.

| Manea_Claudiu_1995 a răspuns:

Muti spun ca japoneza este cea mai grea.In schimb limba poloneza este foarte grea, poate mai grea decat japoneza si chineza.Un om normal ajunge sa vorbeasca fluent engleza la varsta de 12 ani dar poloneza la varsta de 16 ani. Dupa poloneza ar fi japoneza, chineza, coreeana, araba.Din cate stiu limba araba nu e grea pe cat se spune. Trebuie sa inveti jmecheria la ea si apoi iti va fi usor.Si limbile europene ca finlandeza, maghiara, estona nu sunt usoare.Pentru noi romanii primele enumerate sunt cele mai dificile.