| IngridBrunetyIngrid a întrebat:

Hey! cum merg in clasa a 8-a si nu stiu ce materi o sa am pentru ca nu mi-au dat inca cartilaughing. Cea ce nu ma supara delochappy dar totusi sunt curioasa ce o sa fac anul acesta la scoala. var rog frumos sa-mi scrieti ce materi ati facut voi in clasa a 8-awinking. Ms:*

Răspuns Câştigător
| andra97 a răspuns:

Toate materiile pe care le-ai facut in clasa a 7-a + latina happy

14 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Vei avea toate materiile din clasa a VII-a și limba latină.

Baftă

| Minks a răspuns:

Ai asteptat 2 luni fara sa-ti pese si te-ai trezit cu 2 saptamani inainte? rolling on the floor

| IngridBrunetyIngrid explică (pentru Minks):

Hai nu rade nu mor eu dupa scoala simcer sa fiulaughing

| Minks a răspuns (pentru IngridBrunetyIngrid):

Se vede.

| ɐzʇıןoʌɐıp a răspuns:

Mate
romana
fizica
chimie
tehnologie
geografie
biologie
istorie
tic
desen
muzica
sport
religie
engleza
franceza
germana
etc etc

| DeXxa a răspuns:

Aceleasi materii ca si in clasa a 7-a plus latina si cultura civica. O sa ai doua ore de geografie, doua de istorie, doua fizica, doua chimie si una de biologie. Anul asta la biologie o sa studiezi ecologia. Si ca de obicei 4 ore romana, 4 ore mate, doua engleza, doua franceza, doua sport...si celelalte materii cate o ora.

| isis5001 a răspuns:

Latina, mate, romana, desen, sport, 2 limbi straine, religie, chimie, fizica, bio, istorie, geogra, informatica... cam tot ce ai facut si in a 7a, numai ca se adauga latina. Vei face istoria si geografia Romaniei, la bio faci ecosisteme... Asta e cam tot ce difera.

| MoonMuse a răspuns:

Buna =^.^=

Materiile din clasa a VIII-a sunt identice cu cele din clasa a VII-a numai ca faci in plus si latina. Nu o sa se puna extrem de mult accent pe latina, din cauza examenelor de la final de an. O sa faci intr-o saptamana desen si in alta muzica. Cat despre materia la romana: la literatura vei studia - Balada populara ¨Miorita¨, Romanul ¨Baltagul¨ de Mihail Sadoveanu si comedia ¨O scrisoare pierduta¨ de I.L.Caragiale. (Cred ca ti-ar prinde bine sa le citesti acum cat mai ai o saptamana de vacanta, dar daca nu reusesti nu e nici o tragedie) La gramatica materia este identica cu cea din clasa a VII-a, numai ca ai in plus sintaxa frazei: subiectiva, predicativa, atributiva, completiva directa, completiva indirecta, circumstantiala de loc, de timp, de mod, de cauza, de scop etc.
Nu-ti fa probleme, odata ce ai inteles-o pe prima le stii si pe celelalte.
La matematica lucrurile sunt urate rau de tot. La algebra vei face exact aceiasi materie ca intr-a VII-a, numai ca vei avea in plus capitolul ¨Functii¨. (cand eram la capitolul asta iubeam sa-mi fac temele). La geometrie lucrurile sunt aiurea in cel mai propriu sens al cuvantului. In primul semestru materia e extrem de aiurea straight face faci geometria in spatiu. La paralelism mai e cum mai e, dar la perpendicularitate am crezut ca mor. Visam noaptea plane perpendiculare si toate situatiile in care o dreapta e paralela cu un plan. laughing In al doilea semestru faci capitolul: Calcul de arii si volume, el cuprinde Prisma patrulatera dreapta, prisma triunghiulara dreapta, prisma hexagonala dreapta, paralelipipedul dreptunghic si cubul. Inveti sa le calculezi aria laterala, aria totala si volumul. Treci apoi la piramide si ai: piramida patrulatera dreapta, piramida triunghiulara dreapta, piramida hexagonala dreapta si trunchiul de piramida.(tot asa inveti sa le calculezi ariile si volumul) Ultimul capitol din clasa a VIII la matematica este cel cu ¨Corpuri rotunde¨, aici inveti despre Cilindrul circular drept, Conul, Trunchiul de con si Sfera.
Alt lucru noi cu care te intalnesti in clasa a VIII-a este faptul ca dai teza la geografie sau istorie la alegere. Eu una am dat teza la istorie si am luat in ambele semestre 10, dar in cel de-al doilea semestru a trebuit sa scriu un eseu, deci daca nu-ti place istoria da la geografie, e mai usor.

Eu iti urez muuuulta, muuuulta bafta in noul an scolar si sper din suflet ca ti-am fost de folos. BIG HUGS =^.^=

| JohnnyBi a răspuns:

Sa le zici parintilor sa reiei clasele 1-7...inca carti nu ai primit ca e inca vacanta. ceea ce, SUNT ca nu traiesti in anii '80, materii ca "este" mai multe (eram sarcastic)

| ands a răspuns:

Pacat ca nu v-au dat cartile dinainte de vacanta. Mai citeai si tu ceva si poate mai invatai sa scrii. Vezi tu cum faci sa modifici pe viitor urmatoarele: [materi x2, inca carti, cea, sant]. Si totusi ai scris "sa-mi" corect... thinking

| Anythamaria a răspuns:

Pai o sa faci ce ai facut si in a 7. a numai ca o sa mai ai si lb latina!

| VannEe a răspuns:

Si eu trec tot pe clasa 8-a, dar stiu ce materii o sa fie de la fratele meu.In plus de anul trecut vom avea doar latina,iar la biologie subiectul este ecologia,mediul... Oricum, cred ca mai mult o sa ne concentram pe examene, variante si recapitulare.

| Sophie17 a răspuns:

Toate materiile pe care le'ai mai facut poate se adauga ceva optional la ceva materie +latina

| BestFeeling a răspuns:

Aceleasi materii ca intr-a 7a + latina si civica. nu e mare lucruhappy