| Fiona35 a întrebat:

Hey. Cum pot să învăț mai ușor și să nu uit repede? Eu nu pot să mă concentrez când învăț, mereu îmi stă mintea în altă parte... Aș putea consuma ceva alimente care m-ar putea ajuta? Sau îmi recomandați vreun medicament mai "ușor".
Funda.
P.S. Am 15 ani.

Răspuns Câştigător
| Florennce a răspuns:

Hi!
Înseamnă că nu ai o tehnică bună de memorare. Sau toceşti.
Eu, de exemplu, îmi fac propriile scheme pe care le colorez şi îmi ia foarte puţin să le reţin, apoi le vizualizez şi uit destul de greu. Trebuie să ai şi capacitatea de a-ţi dezvolta idei şi încearcă să te cunoşti pe tine, să vezi ce tip de memorare te avantajează ( vizual, auditiv, kinestezic...), dar, în mod special, te va ajuta şi memoria afectivă, adică dacă-ţi place ceva, sigur reţii uşor şi uiţi greu.

Lipsa ta de concentrare se poate datora şi alimentaţiei, aşa că încearcă să mănânci mai multe fructe, legume, dar poţi lua şi nişte suplimente alimentare: magne B6, lecitinină, memoplus, etc.
Baftă!

| RAY a răspuns (pentru Florennce):

Cand dai un raspuns consulta si stiinta sa nu induci omul in eroare, hai sa le luam pe rand genetic stim ca copilul mosteneste trasaturiile parintilor acesle trasaturi raman pe viata in adn, and -ul nu se schimba asa nici inteligenta nu creste, urca ramane acelasi, acele alimente nu au nici o legatura cu creierul apropo creierul se hraneste cu zaharoza, tu ai auzit de memoria de scurta durata /lunga durata?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca sa nu uiti trebuie sa stii ce memoria, sti ce e memoria? memoria de scurta scurta va vi ceea ce scriu eu aici, aia lunga e cand isi vezi mama si sti ca e mama ta, ca informatia sa intre in memoria de lunga durata nu are nevoie de cele de jos si de concentare, interes, placere, curiozitate, repetitie de mai multe ori
daca tu repeti de 5 ori o lectie si intri pe fb, ghici ce vei sti maine? nimic, daca te uiti la un documentar in seara aia ghici cat vei sti cam 80%,te-ai prins creierul are un interes, trebuie sa te intrebi mereu de ce e x de ce e y,daca doar tocesti poti lua o tona de medicamente vei avea zero rezultate fi propiul tau profesor, corecteazate,repeta,fi curioasa,sapa adanc,fa sport,manca sanatos, biologia e frumoasa,fizica,chimia, matematica, romana etc eu nu ti-am dat sfaturii eu ti-am spus ce stiu eu si ce am invatat eu din multe anii de studiu, vezi documentare pe net, cauta forumurii sunt atatea gen scinetia, cauta prietenii care au inteligenta da repet gradul de inteligenta nu creste da macar ajungi sa il cunosti, multa bafta, usor nu-i nimic