| FeliciaAndreea1 a întrebat:

Hey! Cum se egaleaza reactiile chimice? Stiu ca se foloseste legea consevarii atomilor, dar nu stiu:atunci cand indicele e in fata, de ex, a lui HCl, se inmulteste cu ambele el? Si cum se fac reactiile de combinare? Merci!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci fi atenta. De exemplu aiai:
2Ca + O2 = 2CaO
Zici asa: In reactie intra 2 atomi de Calciu (adica 2 din fata la Ca.) si rezulta tot 2 atomi de Calciu (2 din fata la celalalt Calciu dupa egal.)
Apoi In reactie intra doi atomi de oxigen si rezulta tot un atomi de oxigen (Oxigenul are indicele 2 iar dupa egal e 1 pentru ca nu e notat, si nu se noteaza.) Sper sa iti fi fost de folos. Bafta.