| didi_9889 a întrebat:

Heybig grin cine are comentariu sau ceva explicatia titlului sau a primei strofe a poeziei Noaptea de Vasile Alecsandribatting eyelashessau macar mesajul poeziei ceva acolo. ajutati.ma si p mine;* plz

2 răspunsuri:
| Ella123 a răspuns:

Si eu caut fix acelasi lucru angry nu exista... angryangryangryX

| CryWithM3 a răspuns:

Semnificatia titlului:
1) Definitie
2)Structura:
-daca este alcatuit dintr-un singur cuvant precizez ce parte de vorbire este acesta si ce sugereaza.(Titlul)
-daca este alcatuit din mai multe cuvinte acesta va fi o structura.
*daca in alcatuirea titlului identificam si un verb, atunci acesta va fi o structura verbala.
exemplu: Cum canta marea!
*daca in alcatuirea titlului nu intra niciun verb atunci acesta va fi o structura verbala.
exemplu: Izvorul noptii!
3) Relatia dintre titlu si continutul textului (Tema si campul lexical)
4)Expresivitatea textului: figuri de stil(3 exemple de preferat), imagini artistice (de preferat tot 3 exemple)
5) Elemnte de prozodie (masura, ritm, rima)
6)Incheiere de preferat acuma cum vrei sa suna incheierea e un fel de varianta pentru sfarsit happy (In concluzie titlul este sugestiv o sinteza a continutului de idei si sentimente ce se desprind din creatia lui cutarica(am bagat un cuvant la vrajeala da tu scrii numele autorului rolling on the floor) )
Mesajul poeziei e ceva de genu nu scriu mai mult ca na:
In opinia mea, opera Noaptea de Vasile Alecsandri reliefeaza sentimentele de nu stiu ce si de bla bla bla ( scrii tu acolo ce sentimente) ale eului liric ce sunt create de nu stiu ce stare vezi si tu in poezie pe care acesta o traieste in nu stiu ce te uiti.
In primul rand,( mereu dupa In primul rand, In opinia mea, In al doilea rand, In concluzie obligatoriu se pune virgula)
apoi urmeaza In primul rand,(VIRGULA OBLIGATORIU) scrii ce consideri tu te uiti si tu ca nu pot sa iti dau mura in gura (Nu te supara te rog)
scrii Ideea eprimata de titlu...
apoi urmeaza
In al doilea rand, cred ca (ce crezi tu)
scrii si imagini artistice si figuri de stil
In concluzie opera Noaptea de Vaxsile Alecsandri accentueaza sentimentul de na na na al eului liric provocata de starea tu tu tu pe care acesta o traieste.
GATA SPER CA TE_AM PUTUT AJUTA SI NU NU AM LUAT DE PE NET DACA MAI AVETI NELAMURIRI LA ANUMITE MATERII DE SCOALA contactati-ma LA
andreeazure@yahoo.com
VA RASPUND CU MARE PLACERE LA ORICE INTREBARE happy SPER CA TE_AM AJUTAT