| PatyKan a întrebat:

Hey!happy Daca sunt la profil real [biochimie] la ce facultati pot sa dau? In afara de medicina.
Ma intereseaza dreptul, dar nu stiu daca influenteaza in vreun fel profilul de la liceu in alegerea facultatii. Merci.

Răspuns Câştigător
| celmareinvata a răspuns:

Salut! Poti da la orice facultate doresti tu.Sunt foarte multe optiuni dar indicat ar fi ceva in cercetare mai ales ca omenirea se confrunta cu multe boli.Adica om de stiinta.Asta ar fi mai indicat pentru pregatirile tale din liceu si avand in vedere ca ai mai multe cunostinte in domeniul asta.Dar iti spun poti d ala orice vrei tu.

4 răspunsuri:
| Fineness a răspuns:

Ai putea sa te muti daca vrei la stiinte sociale sau filologie(profil uman),sau la mate-info(real).
Oricum, nu prea cred e posibil ca de la biochimie sa mergi la facultatea de drept!
Daca vrei, cand te vei face mare, poti sa te faci profa sau doctor in strainatate!
Sper ca te-am ajutat!

| PatyKan explică:

Pe mine ma intereseaza, in special dreptul. La inceput ma gandeam sa dau la medicina, dar m-am razgandit. Mai am inca cativa ani de liceu, dar as vrea sa stiu de pe-acum incotro sa ma indrept. Profesoara mi-ar placea, dar nu... In Romania, sunt prea multe probleme: salarii prea mici, mult stres, deci nu merita. Atunci conteaza la ce profil esti in liceu, in alegerea facultatii? Pot sa dau la drept?

| Mikaelllla a răspuns:

Buna!
Poti da la Universitatea Bucuresti, la facultatea de biologie sau la cea de chimie. De aici vei iesi profesoara.
Poti sa dai, de asemenea, la politehnica, la facultati precum chimie aplicata sau ingineria sistemelor biotehnice.
Poti sa dai si la farmacie.
Bafta!

| Elena010 a răspuns:

Poti sa dai si undeva la politehnica, sau daca vrei sa te faci profesoara poti sa dai la Biologie/ Chimie/ Fizica.happy