| mino32 a întrebat:

Hey...imi dati si mie cateva sfaturi despre cum arata viata in universul reclamelor plssss... funda:*

1 răspuns:
| Nessie a răspuns:

Răsfoiesc cu deliciu paginile încă mirosind a cerneală ale unei binecunoscute reviste româneşti de IT, când privirile îmi cad pe o reclamă. Un tip stă cât se poate de lejer, cu picioarele pe birou, cu mâinile sub cap, iar faţa sa exprimă în modul cel mai limpede cu putinţă o stare pe care oamenii culţi o numesc "beatitudine", iar cei mai puţin şcoliţi "durere-n cot". Omul n-avea nici o treabă şi, în consecinţă, nici o grijă. De ce? Nu primim în mod explicit răspunsul la această întrebare, dar de bună seamă unul dintre calculatoarele prezentate alături muncea în locul lui.

Mai răsfoiesc câteva pagini şi dau peste un alt individ (acelaşi tip de june businessman de succes pe care-l mai vedeţi şi prin reclamele de la TV) care... ce credeţi că făcea? Desigur, stătea lejer, cu picioarele pe birou şi cu mâinile sub cap, cu aceeaşi expresie relaxată pe figură. Nu, nu era acelaşi (le-am examinat cu atenţie fizionomiile). De data aceasta ni se spunea pe şleau, fără menajamente, că serverul ce se vedea în poză i-a rezolvat junelui nostru toate problemele...

Invidia mea latentă a explodat însă când am dat peste o altă reclamă, în care doi tipi se simţeau colosal undeva la munte. Relaxare şi încântare - cam asta exprima atitudinea personajelor. Iar dacă obiectul pe care stau este ceea ce bănuiesc eu (ceva cu tracţiune integrală), atunci putem deduce şi o oarecare prosperitate...

Sper ca iti este de folos.