| robyroby a întrebat:

Hey. La 12 plec la scoala. Pana atunci, am tema la romana, sa demonstrez ca o parte dintr`o poezie este descriere. Ce trebuie sa cuprinda acea demonstratie? Un plan de idei ceva, dupa care pot sa demonstrez. Stiu ca pe TPU nu se fac teme, sper ca nu ma aleg cu User`ul suspendat... dar chiar vreau sa aflu un plan de idei dupa care se demonstreaza ca un text este descriere. Multumesc Anticipat.

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Pai "planul este ca la oricare alta compunere". Ca sa demonstrezi ca este o descriere trebuie sa ai definitia descrierii si sa gasesti versurile care se potrivesc cu definitia. Ti-am raspuns fiindca iti va folosi oricand ai de demonstrat ceva. Pornesti de la definitie. Scrii definitia. Gasesti in text unde ai ce iti trebuie sa se potrivesca cu definitia. Scrii citatele. Si concluzia este ca ai demonstrat. Adica scrii o propozitie in genul asta.

3 răspunsuri:
| anad a răspuns:

La acest link la a doua pozitie(comunicarea orala) este un fisier in care gasesti planul unei descrieri(pe a treia fila). Succes!

| robyroby explică:

Daca dau click pe link, ma redirectioneaza catre Google. O sa declar raspunsul lui Arrriadna castigator, dupa aia m`am luat. Multumesc.