| Child a întrebat:

Hey! Nu-mi mai aduc aminte cum se faceau cel mai mic multiplu comun si ce; mai mare divizor comun al unor numere! Puteti sa ma ajutati?

Răspuns Câştigător
| SmoKeD a răspuns:

C.m.m.m.c:
descompui numerele la bara in factori primi si dupa inmultesti toate numerele la cea mai mare putere

ex.: 4 = 2 la 2
16= 4 la 2 => c.m.m.m.c = 2 la 2 * 4 la 2

c.m.m.d.c:
descompui numerele la bara in factori primi, alegi factorii comuni si ii inmultesti la puterea cea mai mica

ex.:90=2*3 la 2*5
84=2 la 2*3*7
c.m.m.d.c=2*3=6
sau: (90, 84) = 2*3=6

4 răspunsuri:
| ChidoriKing a răspuns:

Pai cum altfel? Cu grija si cu mare atentie happy

| Gangzbang a răspuns:

La Cel mai mare divizor comun (c.m.m.d.c): se face asa : descompui numerele in factori, si din ambele numere iei factorii comuni cu puterea cea mai mica!

La cel mai mic multiplu comun (c.m.m.m.c) se face asabig grinescompui numerele in factori, si din ele iei factorii comuni si necomuni cu puteriile cele mai mari!

| GabySteauaBreaza a răspuns:

Poti si asa
= 10 =5 ori 2 =10 se imparte si la 2 si la zece