| LoseYourself a întrebat:

Hey! happy
Sunt clasa a 8-a. Ce liceu din Bucuresti imi "recomandati"? Cateva pareri despre liceele din Bucuresti?
Eu ma gandeam la Cosbuc sau Lazar.

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu îmi este clar unde este liceul Coșbuc.
http://www.cosbucbilingv.ro/istoric
Eu am urmat liceul N. Bălcescu!
( Gunoaiele scârboase au desființat Liceul Bălcescu care era cel mai bun din București, și în clădirea respectivă funcționează acum colegiul de kaka Sfantu Sava când corect ar fi trebuit să se numească sfântu **** calului din vârful dealului.)
( De fapt le puțit scârbelor numele Nicolae Bălcescu și i-au schimbat numele în Sfântu Sava.
Idiotul se sfânt Sava
http://ro.wikipedia.org/wiki/Sf%C3%A2ntul_Sava
Sfântul Sava (în sârbă Свети Сава, Sveti Sava; c. 1175 – 27 ianuarie 1235) a fost un prinț sârb a Zahulmiei și călugăr ortodox, primul arhiepiscop al Bisericii Ortodoxe Sârbe autocefale, creatorul literaturii și legislației sârbe, fondatorul Mănăstirii Hilandaru de pe Muntele Athos și un diplomat. S-a călugărit din tinerețe, primind numele monahal Sava. Numele său secular a fost Rastko Nemanici (în sârbă sârbă Растко Немањић, Rastko Nemanjić). A fost cel mai tânăr fiu al domnitorului sârb Ștefan Nemania și astfel membru al Casei Regale Nemanici.
Sfântul Sava a influențat literatura medievală sârbă. În 1219 a redactat prima constituție din Serbia - Nomocanonul Sfântului Sava (în sârbă Zakonopravilo).[1][2][3] A fost o compilație de drepturi civile bazat pe dreptul roman,[4][5] și legi canonice după modelul Conciliile ecumenice. Scopul era să creeze un sistem legal codificat în micul regat sârbesc și să reglementeze guvernarea Bisericii Sârbe. Însă marea sa realizarea a fost înfăptuirea unei Biserici Sârbe autocefale (independente) în calitate de biserică națională a Serbiei în 1217.

Este considerat unul din cele mai importante figuri ale istoriei sârbe și este canonizat și venerat de Biserica Ortodoxă Sârbă. Viața sa și devotamentul său personal pentru poporul sârb au fost interpretate în multe lucrări artistice din perioada medievală până în cea modernă. Catedrala Sfântul Sava din Belgrad îi poartă numele și este cea mai mare biserică din lumea ortodoxă.

Sfântul Sava o fi bun la sârbi dar în București trebuia să se numească Liceul N. Bălcescu.
Eu mă simt, ca absolvent de Bălcescu, mai rău decât dacă m-ar înjura de mamă, când aud de sfântul Sava. ).

Licee bune erau considerate pe vremea mea, liceele cu mulți olimpici și cele unde mulți elevi intrau la facultate.
Pe vremea aia, se intra cu examen la facultate.

( Întâmplător, anul acesta se fac 40 de ani de când am terminat liceul, dar nu am ce căuta la Colegiul Național Sfântu Sava, că eu am terminat liceul N. Bălcescu, și nu kaka Sava.

Vrea să organizeze întâlnirea de 40 de ani un băiat care este acum în SUA și care a avut nesimțirea să îmi scrie că eu am absolvit liceul Sfântu Sava.
I-am răspuns pe mail, că s-a sclerozat că pe matricola lui scria N. Bălcescu și nu Sava., iar la mailul respectiv, nu mi-a mai răspuns.)

Cu 40 de ani în urmă, când am terminat eu liceul, primul Liceu din București era Bălcescu.
Al doilea era liceul Gh. Lazăr și al treilea era liceul Mihai Viteazu.
Și apoi veneau restul liceelor.
Locul 4 era disputat de liceele Caragiale (pe Calea Dorobanților) și Cantemir ( Adresa: Str. Viitorului, Nr. 60, Sector 2 ) șamd.
Pe locul 6 cred că era liceul Șincai. ( ăla de la stația de metrou Tineretului, sau la intersecția dintre bulevardele Șincai și Cantemir ).
Faptul că liceul Coșbuc este biligv, dacă este biligv și pe partea de Matematică informatică, ar putea să fie ceva de interes.

Mai există și alte licee în București și trebuie să studiezi problema.

Nu este foarte important la ce liceu înveți ci important este ca tu să înveți f serios!

Liceul ar trebui să nu fie foarte departe de casă, că dacă este iarnă și multă zăpadă și RATB-ul merge prost, să nu îngheți în stații.

Nu trebuie să fie cel mai prost liceu din București totuși.

| MMihai a răspuns:

Ar trebui să cauți și un liceu cu cât mai puțini profesori idioți și slab pregătiți profesional.
Eu am avut parte la gimnaziu și la liceu de profesori idioți și prost pregătiți profesional, de nu se poate.
Adică este bine să găsești un liceu cu profesori cu pretenții mai mici.
Eu în clasa a noua am avut parte de un idiot la istorie care voia ca în prima lecție să știi prima lecție, în a doua prima și a doua, în a treia primele 3, în a 4-a primele 4 lecții, șamd.
Asta era o tâmpenie că lecțiile nu aveau legătură unele cu altele.
Era o vacă la Botanică care ne cerea să știm toate denumirile latinești.
La rusă era o rusoaică scârboasă, care ne scădea câte un punct pentru fiecare greșeală, de semn moale, că mi s-a făcut scârbă de ea și de limba ei rusă. Profesoara de chimie preda foarte prost, că trebuia să învăț din diverse cărți ca să pricep. /
/ În a 10, a 11 a și în a 12 a, am făcut clasa specială de fizică cu unul care era și diriginte, dar nu știa să predea fizică. Aveam multe cărți de fizică și nu mă deranja că ăsta nu știa să predea fizică, că învățam după alte cărți, dar mi-au scăpat și câteva, lecții pe care nu le-am înțeles.
În fiecare an de liceu am avut profesori de materii secundare dar cu pretenții nejustificat de mari pentru prostia pe care o preda el / ea.
Am avut și manuale prost scrise și profesori care nu știau să predea disciplina pe care ar fi trebuit să o predea.
Nu tot cea ce se predă la liceu este util!

Discipline utile sunt : matematica, fizica, chimia, anatomia, cele legate de calculatoare, limbile străine
. Cea mai inutilă disciplină este Limba Română dar este obligatorie că este la bac.
Acum nu mai știu ce materii se mai fac, la liceu, că mereu se schimbă programele.

| LoseYourself explică (pentru MMihai):

Eu vreau la filologie happy. Sunt buna doar la matematica. informatica nu-mi place. nici fizica, nici chimia. Nu are rost mate -info.

| MMihai a răspuns (pentru LoseYourself):

Eu vreau la filologie. Sunt buna doar la matematica. informatica nu-mi place. nici fizica, nici chimia. Nu are rost mate -info.-==ești un copil încă și gândești ca un copil!

Limbile străine nu sunt o meserie ci o unealtă!

Dacă vrei să muncești în Anglia trebuie să cunoști engleza la perfecție.
Dacă vrei să muncești în Franța trebuie să cunoști franceza la perfecție.
În Spania sau în America latină spaniola. etc
Dacă ești medic, să zic, citești cărți de medicină.
Dacă știi numai româna, citești numai cărți de medicină în limba română.
Dacă cunoști engleza, franceza, spaniola poți citii și cărți de medicină în limbile respective.

Limbile străine sunt ca o sculă necesară, dar nu sunt un scop în sine.
Scopul este meseria pe care o vei practica: inginer, medic, economist, etc., iar dacă mai cunoști și ceva limbi străine poți citii cărți pentru meseria ta și în acele limbi străine, fiind astfel mai bine informată profesional.

Când eram în clasa a 8 a, se dădea examen ca să intri la liceu.
Română scris și oral, matematică scris și oral și istorie numai oral.
Dădeai examen la un anume liceu, și dacă nu erai intre primi n nu intrai la acel liceu.
Dacă aveai media 7, 50 la Bălcescu și ultima medie de intrare era 8 nu intrai la liceu.
La alt liceu, 7, 50 putea să fie chiar notă bună.
Nu mai țin minte cum era, dar cred că cu 7, 50 te băga la un liceu, unde nu se ocupaseră locurile, că nota minimă, ca să intri la liceu era 6 și trebuia să ai peste 5 la fiecare materie.
Asta era în sesiunea de vară.
Că mai se dădeau și examene în toamnă, pe locurile rămase libere.
Eu nu aveam nevoie de meditatori, dar mama, care era nebună, m-a obligat să am meditatori.
Locuiam atunci, pe Calea Victoriei lângă Piața Amzei și mergeam de nebun undeva departe, mergeam f mult printre străduțe, în Drumul Taberei, la una care era profă de română, de la liceul Sadoveanu, și aia îmi dicta prosti despre Ion Creangă, Eminescu, Sadoveanu!

Ea îmi dicta și despre poezii, cum a fost la Eminescu, care nu erau obligatorii la generală sau se apuca să analizeze toată poezia, când în cartea de școală era un fragment micuț, dar nu făceam cu ea niște lucruri despre care eu consideram, că am nevoie, că nici nu mă întreba, ce vreau eu să lucrez cu ea.

Eu aveam nevoie de explicații și lămuriri în zona scrierii corecte a unor cuvinte. Bărbatul ei era profesor de matematică la liceul Lazăr!
Într-o sâmbăta sau duminică, lor li s-au auto-invitat niște oameni la masă seara și ea nu a putut să facă lecție cu mine, că trebuia să gătească.
Ea nu m-a anunțat în timp util să nu mai vin, că eu eram deja pe drum.
M-a primit bărbatul ei, și am stat de vorbă cu el.
M-a întrebat cum stau cu matematica și cu istoria. I-am spus că excelent.
M-a pus să rezol niște probleme de geometrie foarte grele.
Mi-am zis că dacă îmi pică asa ceva la examen, s-ar putea să nu iau examenul. Erau culegeri învelite cu hârtie, și fără să mă vadă el m-am uitat ce cărți sunt ca să mi le cumpăr și să mai lucrez și după alea.
Erau culegeri pentru admitere în facultate.
Imediat am priceput că la liceu se reia geometria, dar că se face mult mai mult decât la generală.
Și că de fapt, el mi-a dat niște probleme, care se puteau rezolva și cu geometria care se face la generală.
I-am arătat că am rezolvat problemele. S-a uitat pe foi și m-a întrebat dacă m-am uitat la indicațiile de rezolvare din carte.
I-am spus că nu am știut că acele culegeri au indicații de rezolvare, și nu m-am uitat după așa ceva.
Mi-a zis, că ori am muncit eu mult la matematică, ori am o profesoară foarte bună la școală, ori am meditator acasă. Că puteam să rezol problemele, dacă mă gândeam mai mult timp, dar că eu le-am rezolvat foarte repede, cea ce demonstrează că mă descurc pe partea de geometrie.
După asta mi-a dat niște exerciții de aritmetică, de algebră, și de trigonometrie, pe care le-am făcut.
Mi-a zis că mă descurc pe partea de matematică, și dacă mai învăț și în lunile care au mai rămas, la matematică, voi lua cel puțin 8 dacă nu voi greșii la calcule.
Vorbind cu el i-am spus că oricum nu îmi folosesc la nimic meditațiile ei de română, că îmi dictează ce nu îmi trebuie și că nu fac cu ea ce am eu nevoie.
El mi-a explicat că pentru scris corect este o carte care se numește îndreptar ortografic și că a apărut o culegere de exerciții rezolvate de gramatică care este foarte bună.
Că se face gramatică și la liceu în clasa a noua și că a văzut cartea la elevii lui. Că dacă am gramatica în 2 volume, scoasă de academie și cartea asta cu exerciții de gramatică ajunge să învăț gramatică după ele.
Că dacă le am și nu învăț după ele degeaba le am.
Că el și nevasta lui dau meditații pentru admiterea în facultate sau pentru bac și nu la copii de clasa a 8 a.
Că tata l-a rugat să vorbească cu nevasta lui, să facă meditații cu mine.
Că el fără să se consulte cu ea, a stabilit o sumă pentru meditații, și ea a făcut scandal că nu vrea să dea meditații pe sume așa mici.
Că nevasta lui este o nesimțită, dacă nu își pregătește meditațiile.
Că nu a vrut să se certe nici cu el și nici cu tata pentru bani, dar că nu ai voie să nu îți pregătești meditațiile și să o dau dracului.
Că și tata este nesimțit, că un scriitor, care scrie în limba română, este asimilabil cu un cadru didactic, de la facultatea de Limba română.
Că eu umblu în uniformă de elev de generală, și că lui nu îi convine să mă vadă vecinii lui, că este clar că vin la meditații.
I-am explicat că ni s-a spus că nu avem voie să purtăm uniforme de liceu și că se face o excepție pentru cei mai mari care nu au mai găsit uniforme de școală generală, pe dimensiunile lor.
El mi-a explicat că ea ar trebui să declare că face meditații cu mine și să plătească un impozit.
Dar că te pune să plătești impozit pe tot anul, când tu dai meditații numai în perioada martie - mai și că este aiurea asta.
Ca lucrurile fiind anapoda, nu ai cum să fi corect, în asemenea condiții.
El mi-a explicat folosind o exprimare f colorată ( Că dacă te înveți să mănânci căcat, ajunge să îți place teribil căcatul =și = i-am spus că nu pricep ce vrea să zică cu treaba asta. ), că dacă am învățat mult la matematică și la istorie este normal să îmi placă aceste discipline, că am văzut și ce au ele frumos acolo.
Că nu îmi place româna că nu am muncit serios la limba română nici o dată.

De fapt nu era așa.
Tata era scriitor de piese de teatru, adică dramaturg.
Pe la 4-5 ani cel mult 6 ani, se juca la un teatru, o piesă scrisă scrisă de tata. Mama nu a avut ce face și m-a dus să văd piesa aia.
Era o piesă pentru adulți și eu eram copil, și nu am înțeles mai nimic din piesa aia.
Am concluzionat că tata scrie prostii, din moment ce nu am priceput mai nimic.

Tatăl meu mi-a zis că nu am înțeles piesa că este pentru oameni mari și nu pentru copii.
Eu i-am spus că voi scrie piese bune, nu ca ale lui, pe care să le înțeleagă și copii și oamenii mari.
Când aveam cam 6 ani și jumătate, mi-a spus că din partea lui pot avea orișice meserie vreau eu, mai puțin cea de scriitor.
Poate și din cauza faptului că tata mi-a interzis, să fiu /să mă fac scriitor, am avut mereu o silă să învăț ce scriseseră alții.

Cu toate astea la examenul de intrare la liceu am luat nota 9 la română scris și tot 9 la română oral, și evident 10 și 10 la matematică și 10 la istorie, note suficient de bune ca să intru la liceu.
La bac am luat 9 la română scris și 9 la română oral, și evident 10 și 10 la matematică și 10 la fizică.
În vară nu am intrat la facultatea de Arte Plastice secția pictură, iar în toamnă am dat la altă facultate unde am luat 10 la matematică scris, 10 la fizică scris și 10 la fizică oral, intrând astfel cu nota 10 la facultatea respectivă.

În privința răspunsului tău că nu îți place nici fizica, nici chimia și nici informatica sau cum numiți voi acea disciplină legată de calculatoare, este că nu ai reușit să le vezi părțile frumoase, pentru că nu ai muncit suficient de mult la acele discipline.

Nici mie nu mi-a plăcut la generală nici chimia și nici fizica pentru că manuale erau scrise prost, și am avut și parte de cadre didactice slab pregătite la acele materii.

La fizică, cel puțin, am făcut 3 ani cu o babă, care urma să iasă la pensie și care nu ne-a predat nimic, din clasa a 6 a până în clasa a 8 a.
În timpul orelor ne punea să scriem rezumatul lecției din cartea de școală și atât.
Nu am făcut cu ea nici o problemă din cartea de școală sau din vreo culegere.

Nu ne-a vorbit despre nici o experiență de fizică.

Eu am înțeles cât sunt de frumoase fizica și chimia doar în liceu.

Informatica este ceva util, indiferent de meserie.

Filologia nu este o meserie, iar limbile străine, sunt numai o unealtă, mai neimportantă, decât calculatorul.

Lucrul cu calculatorul este mai important decât chiar cunoașterea limbilor străine.

Corect ai nevoie și de una și de alta!
Nu trebuie făcută o ierarhizare aici.

Ca și cum ai zice, ce este mai important piciorul stâng sau cel drept, că în realitate, ai nevoie de ambele picioare.

| Hombre a răspuns (pentru MMihai):

Bai Mihai te-ai hotarat in final devii scriitor? laughing

| MMihai a răspuns (pentru Hombre):

Eu am făcut / și absolvit facultatea de fizică, cu specializarea fizica polimerilor.
Ulterior am lucrat în industrie, în principal în prelucrarea cauciucurilor, în grupele 1 și 2 de muncă, și am ieșit la pensie.
Acum ori aș da meditații ori aș picta, în nici un caz nu m-aș face „писатель=pisatel==scriitor".
Că am dat acestei fetițe, niște răspunsuri prea lungi, este adevărat.

| Lionsgate a răspuns:

Cosbucul este un liceu cu prestigiu, foarte bunhappy

| Arr_Alin_1997 a răspuns:

Hermes, nu se face scoala!