| Harumiiii a întrebat:

Hey TPU!happy A fost cineva la olimpiada de astronomie si astrofizica? Daca da..cum este, cat timp v-ati pregatit si cum anume?. din moment ce astronomia nu se mai preda la noi. Orice informatie e binevenita. M-ar bate un gand sa particip si eu anul viitor la seniori. Dau fundahappy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inteles din raspunsurile tale anterioare ca esti clasa a XI-a. Mi se pare destul de tarziu, fiind vorba studiu individual.Recomandabil era sa frecventezi un centru de excelenta dedicat astronomiei(majoritatea liceelor de prestigiu ofera aceasta posibilitate) de prin clasa a IX-a.

Sunt multe notiuni de asimilat, iar rezultatele depind de caracterul autodidact.Nu ai un material suport pentru aprofundare recomandat/standard.Trebuie sa cauti singura material de documentare. Poti gasi o gama larga de carti nestructurate pe ani de studiu, ramane la latitudinea fiecaruia in functie de programa, actualitatea cartii, nivel ce alege.
Un titlu relativ accesibil : Vasile Ureche -Universul(sunt doua volume, unul pentru astronomie, celalalt pentru astrofizica).

| Harumiiii explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de raspuns happy Si da stiu ca e cam tarziu dar e ceva ce mi-a placut dintotdeauna si as vrea sa incerc macar la judeteana. De gura altora am tot mers pe la olimpiade pentru ca "stiam" ca sa zic asa..si nu am mai avut timp sa fac ceva pentru mine...pentru ca imi place in mod special.
Acum stiu ca mai e un an si e cam tarziu..ieri venind de la o nationala de psiho am realizat ca am irosit cativa ani fara sa fac ceva ce voiam de mult..totusi n-am ce pierde daca incerc. iar daca nu incerc as fi bantuita probabil de regrete mult timp happy

3 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Iartă-mă că nu-ți pot da un răspuns și deviez de la întrebare, dar țin neapărat să îți transmit că sunt încântat să aflu despre tineri cărora le place astrofizica și astronomia la nivelul ăsta.

Avem nevoie de tineri care să își dorească să înțeleagă și să descopere universul în care trăim.

Acum se potrivește vorba aia: „ține-o tot așa" :-))

| Harumiiii explică (pentru Zartbitter):

Multumesc de raspuns. Asa am sa fac :-)