| obsesion15 a întrebat:

HEY, TPU! Am hotarat sa ma duc la profilul de mate-info. Vreau sa va intreb la ce se dau teze, ce materii sunt noi fata de generala si daca este adevarat faptul ca este cel mai dificil profil?(cu exemple). Vreau sa-mi povestiti din experienta proprie si rog sinceritate maxima.Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| lumy5 a răspuns:

Buna, eu am terminat mate-info intensiv, deci cred ca-ti pot oferi un raspuns satisfacator. In primul rand, mate-info intensiv este mai greu pentru ca nr de ore de informatica (fata de mate-info) este mai mare, cu 2-3 (depinde de liceu).
Da, se spune ca mate-info este cel mai greu profil. De ce? Pai, in primul rand, la bac, spre deosebire de celalalt profil real (stiinte ale naturii) ai M1- adica mate.grea. hai sa-i spunem cea mai grea matematica din liceu. La stiinte ale naturii (sau bio-chimie) se da M2, dupa parerea mea cu mult mai usoara.
In al 2-lea rand, in liceu o sa faci matematica serioasa, informatica, chimie, fizica, biologie, etc (doar chimia e mai putina decat la stiinte ale naturii).
Pe de alta parte, eu cred ca asta e profilul pe care daca-l urmezi, poti sa dai la orice facultate vrei, fie ca alegi Literele sau Politehnica.

Legat strict de intrebarea ta, tezele se dau la romana, matematica, informatica si o materie la alegere intre biologie, chimie si fizica. In cazul profilului biling, vei da teza si la limba moderna studiata.
Materii noi? Pai.din ce-mi amintesc, logica in clasa a9-a, educatie antreprenoriala in clasa a10-a, economie in clasa a11-a, filozofie in clasa a12-a. O sa mai fie TIC (tehnologia informatiei si comunicarii- de obicei se face Office), informatica (nu stiu exact numele din catalog), eu am facut programare (Pascal sau C).

Bafta multa si sper ca te-a ajutat raspunsul meuhappy

1 răspuns:
| ileana_5795 a răspuns:

La mate-info dai teza la mate, romana, informatica si la alegere dintre fizica, chimie, biologie. La mate info intensiv engleza se da teza si la engleza.
E destul de greu dar depinde si de profesori. si de liceu.
Ce-i drept si la bac e mai greu daca esti la mate info. Pentru ca o sa dai matematica avansat, dar romana la acelasi nivel cu filologia. Cel mai bine ar fi sa te interesezi la cei care sunt acum la liceul la care vrei sa dai tu. sa vezi cum sta treaba.
Eu sunt la mate-info int eng. si e bine, nu imi pare rau, dar depinde si de tine. daca iti plac stiintele in general. Daca nu iti plac matematica, fizica. parerea mea e ca o sa te chinui 4 ani.
Succes, sper sa faci alegerea corecta.happy