| obsesion15 a întrebat:

HEY, TPU! Am hotarat sa ma duc la profilul de mate-info. Vreau sa va intreb la ce se dau teze, ce materii sunt noi fata de generala si daca este adevarat faptul ca este cel mai dificil profil?(cu exemple). Vreau sa-mi povestiti din experienta proprie si rog sinceritate maxima.Multumesc mult.Va pup.

6 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Teza dai la mate, info, fizica si romana. EU am terminat profilul ala si stiu ca daca la uman, profii de mate, fizica, chimie ii lasau mai usor cu materiile lor, la biochimie si la economic la fel materiile care nu erau de profil erau mai usoare pentru ei, la mate infor toti profii vroiau sa stim perfect materiile lor, deci da e mai dificil, dar nu e un capat de lume.

| AlexaS a răspuns:

La mate-info.Matematica, informatica, romana, alegi intre biologie, fizica si chimie...si daca esti la intensiv engleza (de exemplu), dai si la engleza acum depinde si de liceu de ex eu am facut un semestru al un liceu la care aveam ca prima limba franceza si cat despre gradul de dificultate da e greu dar unde nu e daca te duci la MI dai de mate,fizica,chimie care sunt dificile dar te lasa mai moale cu romana si limbile straine daca mergi la Uman cum sunt eu e greu la franceza, latina la orice profil la care mergi o sa fie greu dar un lucru e cert daca te descurci la mate, fizica.etc nu ar trebui sa ai probleme. oricum baftawinking

| Oanny a răspuns:

Salut! Si eu sunt la mate-info m1 si trec a 10-a.Am avut de dat teze la mate,info, romana si vei avea de ales dintre fizica, chimie si biologie.Materii noi sunt logica, TIC si la matematica o sa faci si trigonometria care nu o sa fie grea daca inveti formulele. SPer ca te-am putut ajuta!:*Si succeshappy

| escroaca a răspuns:

Informatica va fi altfel decat ce ai facut in generala, vei lucra in C++. Va fi mai dificil fata de resul, de la uman, caci ei la informatica vor sta pe mess si etclaughing.
Logica va fi o materie noua si vei invata sa vorbiti corect, logic, rolul cuvintelor in propozitii si altele.
o sa dai teza la : mate, info, romana, si la alegere dintre Chimie, Fizica si Biologie

Baftabig hug Sa intrii la mate-info:*

| Y3aaHH a răspuns:

Da, pentru unii este cel mai dificil profil. Pai teze vei avea la romana, matematica, de ales intre fizica/bio/chimie, daca esti la profil intensiv sau bilingv engleza dai teza si la engleza si mai dai si la informatica. Materii noi: informatica(partea de programare), logica/psihologia. Mie imi place la mate-info, in primul rand ai multe porti deschise, este un profil bazat mai mult pe real. Da-mi un mesaj cu ID-ul tau daca vrei sa mai discutam chestii legate de acest profil happy

| LorenaLory_1792 a răspuns:

La profilul mate-info dai urmatoarele teze: Lb. si literatura romana, Matematica, Informatica, la alegere intre fizica/ chimie/ biologie (obligatoriu ce alegi pe primul semestru trebuie sa dai si pe sem. al II-lea). Cat despre materiile noi fata de generala, iti pot spune ca vei studia Informatica-programare, Tehnologia Informatiei si Comunicatiilor, Logica si argumentare, Ed. Vizuala si Optional. Dupa parerea mea, un liceu real e mai usor de parcurs decat un liceu uman. Sincera sa fiu, eu am fost mult mai buna la mate decat la romana. Sper ca ti-am fost de folos. Te pup si succes la liceuwinking:*.