| DeeaDenyyyy a întrebat:

Hey TPU,am niste nelamuriri:care este diferenta intre profilul de mate-info si stiinte ale naturii? ce ore se fac la mate-info si cate ore de matematica si informatica pe saptamana? am auzit ca se cam neglijeaza romana, este adevarat? va rog sa ma ajutati caci luni trebuie sa merg sa completez lista cu liceele si inca nu ma pot hotari.

3 răspunsuri:
| Krisha a răspuns:

La mate-info faci in primul an TIC ( o ora/ saptamana ) si informatica ( pascal sau C++ 3 ore / sapt), exista posibilitatea sa mai ai o ora optional info. In urmatorul an faci 3 ore de informatica, nu mai faci TIC, in clasa a 11-a fiind la fel, iar in clasa a 12-a faci 4 ore de informatica. La profil neintensiv. Faci matematica m1. In schimb, la stiinte ale naturii faci doar TIC. O sa ai 2 ore/saptamana de biologie/chimie in loc de una. La mate-info o sa faci doar 3 ore de romana pe saptama, iar la stiinte 4. Daca ai un profesor bun ajung orele. Ti-as recomanda sa dai pe profil de stiinte ale naturii deoarece la bacalaureat o sa ai matematica m2 in loc de m1. Eu am terminat anul asta pe profil de mate-info, Iar la bac o sa dai mate m1, romana, biologie/chimie/fizica/informatica la profil mate-info si romana, mate m2, biologie/chimie/fizica la stiinte. Bafta! Daca mai ai si alte intrebari poti sa mi le pui.

| DeeaDenyyyy explică (pentru Krisha):

Cate ore de mate faci la mate-info?

| daiana13 a răspuns (pentru DeeaDenyyyy):

Eu am facut 4 ore de mate in clasa a 9-a!