| SnYcK3rS a întrebat:

am o curiozitate, dar sa nu credeti ca e tema, pentru ca nu e...

Ce asemanari si deosebiri ar fi intre criza din 1929 si criza actuala?

FUNDA

2 răspunsuri:
| catalin188 a răspuns:

Criza din 1929 se datora lipsei de bani din cauza primului razboi mondial
iar omeni nu mai puteau sa cumper nimic
criza de acum se datoreaza consumului excesiv de credite
urmat de retragera a bancilor sume enorme de bani

| Tau_SuperErou_1995 a răspuns:

Pariu ca esti in clasa a X-a, deci, in primul rand prima criza, din '29, cum s-a mai spus, a fost cauzata de criza de dupa primul razboi mondial, razboi dupa care SUA nu a fost afectata din punct de vedere economic(razboiul nu s-a desfasurat pe teritoriul ei) asadar SUA acorda statelor europene credite pentru ca acestea sa se refaca rapid, dar a facut asta in exces, la un moment dat, intr-o zi denumita "black friday" a avut loc caderea bursei americane, lucru care a afectat toate statele, nemaiavand cine sa le ajute. Deci, o asemanare, criza, ca si cea de acum, a pornit din SUA.