| AnonimKidd a întrebat:

Am o întrebare : în cuvântul cucuie se găsește diftong sau hiat? De ce? Adică dacă despărțim în silabe : cu-cU-IE în grupul IE care e vocala și care e semivocala? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Biiskrem a răspuns:

E prezent diftongul „i-e" deci nu se permite hiatul ( ăla ar fi „u-i" ).
Vocala e aia la care dezchizi gura mai mult când pronunți, semivocala e inversul. :p

3 răspunsuri:
| sickoffallthings a răspuns:

Si hiat si diftong.

| Yulia_Denny_1999 a răspuns:

Da se gaseste "ie " este diftong, iar "e" este iar "i" semivocala happysper ca te-am ajutat happy

| Yulia_Denny_1999 a răspuns:

Da se gaseste "ie " este diftong, iar "e" este iar "i" semivocala iar "u-i" este hiat happysper ca te-am ajutat happy