| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema.
Vineri am dat teza la romana si cred ca am facut varza.Sigur nu iau mai mult de 4 sau 5.Eu nu inteleg deloc romana,mai ales gramatica.Dar problema este cum sa le spun parintilor mei, mai ales ca ei au vazut subiectul si li s-a parut usor.La teza de la mate am luat 8.Am luat atat la mate deoarece eu o inteleg mult mai bine decat romana.Credeti ca o sa fie mai indulgenti stiind ca am luat o nota mare la mate? Si va rog sa-mi mai spuneti cum sa inteleg mai bine romana.

2 răspunsuri:
| Cristine16 a răspuns:

Păi, in primul rând ar trebui să înveți multa gramatică. Pentru ca e super usor, si in puls dă bine să stii sa scrii corect si să ai note mari la română. Si părinților ar trebui sa le explici ceva de genul "Stiti, am invatat mai mult la mate, si la română credeam ca e ușor, dar nu m-am descurcat. Vă cer scuze, nu se va mai intampla. Promit că o sa învăț si la română la fel ca la matematica. " Funda? happy

| Sn4k3 a răspuns:

Spune-le ca la romana esti mai varza (atunci cand le spui si nota ) si le spui prima oara la mate ca sa fie putin mai fericiti inainte sa afle, ca daca le zici la nota de la romana prima data nu o sa le mai pese de cea de la mate. Baftalaughing!