| Neary1 a întrebat:

Hey TPU, am si eu o intrebare. Sunt in clasa a 11 la mate info venit recent de la economic(eu initial voiam la mate info sa ajung da nu am avut norocul). Ideea este ca eu fiind pe economic timp de 2 ani imi este un pic mai greu in al 3lea an fără cunoștințe bune de informatica si sunt curios dacă sa ajung la o facultate de informatica(upb de exemplu si de preferat) am nevoie sa știu bine informatica. Examenul de intrare o sa-l dau la mate si fizica pentru ca ma pricep mai bine la ele dar ma iau si pe mine la facultate de la 0 cu informatica sau se aștepta sa am niște cunostinte bine puse la punct? Daca este primul caz credeti ca am timp sa recuperez in cat mi-a mai rămas 2 ani pierduți de informatica pe cont propriu? Sau ar trebui sa imi iau meditatii?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă "te duce", recuperezi SINGUR in câteva luni de lucru mediu-intens

| Ariana131 a răspuns:

Depinde de profilul ales și mai ales de profesori. Unii profesori au aceste pretenții încă de la început. Nu știu sincer ce sa ți spun, nu prea am făcut informatica dar nu este grea mai deloc. Cred ca exista teste de antrenament pentru informatica dacă nu vrei sa faci pregătire. Întâi concentrează pe bac, este primul obstacol happy mult succes!