| Zanisoara a întrebat:

azi am dat simularea(clasa 8) la romana si iau 5. Oricum stiu ca pana la examen invat ca lumea.Eu am note de 8-9-10.Dar romana nu prea imi place...e mai ok matematica.Pe primul semestru am 6 media. Daca raman corigenta(nu repetenta)mai dau examenul? E pacat sa nu il dau, deoarece la mate sigur iau nota mare.Deci sa ziceam ca am ramas corigenta,dau examenul de corigenta si il iau, apoi ce se intampla? cum ma baga la liceu? ca nu vreau sa merg la un liceu de corigenti...deoarece mai invat si as lua un 8 la examene.Ma gandesc la corigenta deoarece profu daca nu iei peste 5 la simulare te lasa.Dau funda

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde știi tu că iei 5? Poate iei mai mult. Încearcă să lucrezi mai mult!

| Demzz a răspuns:

Ce legătură are simularea, cu media?! Dacă tu de exemplu ai media 7 la mate/română pe clasă și în simulare iei sub 5, n-are importanță. Trebuie DOAR să scoți media anuală minim 5.
Oricum, nu se întâmplă nimic dacă în examen iei o notă sub 5.Doar ți se face media cu nota de la română/mate și media pe anii 5-8. happy

| Demzz a răspuns:

Însă, dacă ar fi să rămâi corigentă, numai poți da Evaluarea Națională, dai doar corigența în vară sau în septembrie. Dacă treci, atunci intrii la liceul unde mai sunt locuri libere sau la profesională. Dacă nu treci, repeți clasa a8a.