| anonim_4396 a întrebat:

cine imi spune inainte de semnul : se scrie cuvintele cu literele mari. FUNDA. Urgent

Răspuns Câştigător
| 210552 a răspuns:

Daca se incepe o propozitie scrii lu litera mare de exemplu:
Eu am cumparat: o înghetata, bomboane si biscuiti.
Iar daca enumeri niste denumiri de localitati sau nume de persoane scrii cu litera mare

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu ați fost atenți la textul întrebării și răspunsurile nu sînt corecte.
Nu e mai puțin adevărat că și între barea are un text de „ducă-se pe pus tii".
„Anonim", cel mai nătărău școlar de pe site-ul acesta scrie : „ÎNAINTE de semnul : „se scrie cuvintele" ( hei, ro boțelule, ai dormit cînd a scris indivi dul?).
Bineînțeles că trebuia scris „după semnul: ".
Acest școlar cred că are cele mai multe întrebări de rezolvat teme și nu-l vede nimeni ( de acolo de sus) ca să-i taie macaroana și să-l taxeze ca atare.

| Florinaa123 a răspuns:

Se pune litera mare dupa " : " doar daca urmeaza substantive proprii (nume), in rest cu litera mica.

| Ptz_Andrei_1999 a răspuns:

Se scriu cu litera mica. cu litera mare se scrie cand este un nume