| 123456789qwertuiop a întrebat:

Hey Tpu.Cum este chimia? Incep de anul acesta chimia pentru ca intru in clasa a 7 a...Va rog sa imi spuneti daca e grea, ce ne va preda prima data si ce mai vreti voi. Funda tongue

Răspuns Câştigător
| Noah3 a răspuns:

Este frumoasă chimia, iar la partea daca este grea sau usoara iti va raspunde capacitatea ta de a intelege formule, reactii chimice, tabelul lui Mendeleev, concentratia in produs de masa (C%). Eu am trecut in a 8-a si pot sa-ti spun ca e destul de usoara daca incepi incetul cu incetul de la inceput. Anul trecut am avut media 8 si 9 la mate si 10 pe ambele semestre la chimie. Deci depinde putin si de media ta la matematica. Referindu-ma si la ce am invatat eu in primele ore de chimie : prima data am facut o introducere in studiul chimiei. Adica, ce este chimia, cu ce se ocupa, ce presupune etc. In urmatoarele ore de chimie am studiat ustensilele folosite in laborator, Fenomene si proprietati chimice si fizice, cocentratia in produs de masa, substante simple si compuse, Tabelul periodic, reactii chimice etc. Acum o sa fie usor dar intr-a 8-a o sa fie mai greu cu calcule si experimente. Nu mai lungesc vorba. Bafta! big grin

10 răspunsuri:
| gingergirl1 a răspuns:

Mie mi s-a parut foarte draguta si usoara chimia de clasa a7a happy Pur si simplu iubeam chimia in a7a laughing Pe urma in a8a s-a complicat si nu prea mi-a mai placut laughing Ma rog, in orice caz, nu te speria, sunt chestii ce tin de matematica si sunt lucruri logice. Calculele, formulele, tot. Si sunt usor de invatat.winking Bafta in noul an scolar!

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Depinde de fiecare în parte. Dacă îţi place materiile exacte o să îţi placă chimia!

| Kandia15 a răspuns:

Nu putem noi sa iti spunem daca e grea sau usoara. Depinde de capacitatea ta de a intelege. Daca inveti si o intelegi ti se va parea usoara. Daca nu inveti, logic ca ti se va parea grea. Oricum, la inceput nu o sa fie greu. In clasa a 8a o sa incepeti sa faceti probleme ( poate chiar dintr-a 7 a ). Daca esti atent/a si daca profesorul explica bine nu ai probleme. Daca totusi nu intelegi ceva, nu ezita sa intrebi profesorul respectiv. happy

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Salut!
Este foarte usoara daca te duce mintea. In principiu vor fi calcule logice. Daca ai 5 la mate iti garantez un 8 la chimie laughing

| AndreeaAndreutza48 a răspuns:

In primul semestru nu e grea va preda lectii gen despre ce e chimia,fenomene fizice/chimice,proprietati chimice/fizice, dizolvarea, solutii, concentrarea, metode de separare a substantelor in fine nu sunt lectii grele dar in semestrul 2 sa te pui pe invatat ca incep lectiile atomul, molecula, ionii etc.iar acestea sunt de baza

| Emankonovici a răspuns:

Salut.Este usoara am trecut a 8-a si chimia este frumoasa. Tabelul lui Mendelev, calcule, formule. Daca nu o pricepi din prima zi o sa-ti fie greu.Pace

| TheHauntedDoll a răspuns:

La chimie trebuie sa inveti inceputul, deoarece dupa totul se leaga. In clasa a saptea mai mult aveti teorie, dar in clasa a opta veti face si experimente si va fi foarte frumos. Din cate tin eu minte, prima data am invatat despre chimie si ustensilele folosite in laborator, iar apoi despre atom si tot asa. Succes.