| Panteraa a întrebat:

Cum sa stabileste domeniul si codomeniul unei functii? Nu imi fac temele aici, dar am lipsit la lectie la mate si nu stiu.

2 răspunsuri:
| Nina1234 a răspuns:

Si eu sunt tot la functii! Fie A si B doua multimi nevide si o lege de corespondenta care asociaza fiecarui element din multimea A un singur element din multimea B se numeste functie definita pe A cu valori din B
Deci A domeniul de definitie sau multimea din care se ia valori
si
B codomeniul functiei sau multimea care ia valori
Sper ca te-am ajutat eu ti-am scris asa cum ne-a predat
Funda?

| Panteraa explică (pentru Nina1234):

Nu mai am nevoie acum. Oricum teoria asta o stiam si eu. Nu stiam cum se afla domeniul si codomeniul.