| BlackDarkAngel a întrebat:

Funda daca imi raspundeti:
Eu trec clasa a V -a si am cateva nelamuriri in legatura cu aceasta clasa:
1) Este grea sau foarte grea? Va fi mai greutza decat clasa a IV-a?
2) Ce materii vom avea?
3) Cel/Cea cu care vom avea ora de dirigentie se poate schimba anual de la 5-8?
4) Eu voi prinde clasa a noua? Pentru ca asa aud la televizor, ca se va face si clasa a noua.
5) Ce este mai convenabil? Sa ai un diriginte sau o diriginta?
6) Cat de repede ma voi acomoda...cu noii colegi? (plus ca pe unii deja ii cunosc)
7) In clasa a IV-a trebuie sa invatam impartira la doua sau trei cifre? EX: 1979:274. 664:35.Pentru ca noi nu am invatat si acum imi fac griji daca ma va pune sa fac asta in clasa A Va

Răspuns Câştigător
| ღДℓἷʂմƙᾄღ a răspuns:

Poi...
1) Nu e grea, e chiar usoara.
2) Vei avea cam aceleasi materii, in afara ca Stiintele naturii se vor numi Biologie, si veti vorbi despre plante. Aa da, si evti face o ora de dirigentie pe saptamana.
3) Se poate schimba numai daca sunt probleme, ca de exemplu : pensionarea, dar mai pot fi si alte cauze. Eu in clasa a V-a am avut-o diriginta pe directoare, dar a trebuit sa renunte la noi in clasa a VI-a din cauza ca lua salariu prea mare (lua salariu ca era directoare adjuncta, ca era profesoara de fizica, si mai lua 10% ca facea cu noi dirigentie).
4) S-ar putea, dar acum se tot schimba regulile, deci nu e sigur.
5) Eu as spune ca o diriginta, pentru ca are acel instinct matern.
6) Cum noii colegi? Toata clasa in care esti trece in a V-a (in afara de cei care au ramas repetenti, dar nu cred ca a ramas cineva repetent) deci nu e problema de acomodare, doar daca schimbi scoala. Si cu colegii noi te obisnuiesti cu ei. De exemplu cand eram eu in a Va a venit o colega noua pe care n-o suportam, si acum sunt cea mai buna prietena cu ea.
7) Nu va ia asa de greu la inceput. Mai intai va da exercitii de genul 7+3=? si 9x5=? ca sa vada la ce nivel sunteti. Dar in timp o sa invatati si cum e cu impartirile cu numere de 2 sau 3 cifre, deci nu-ti fa griji.
Sper ca te-am ajutat.

11 răspunsuri:
| DarkBlood32 a răspuns:

1. Nu este grea, daca inveti iti va fi usor.
2.Romana,mate,engleza,franceza/germana,geografie,desen,educatie tehnologica,biologie (botanica), istorie, sport, dirigentie, muzica.
3.Nu cred.
4.Nu stiu ce sa zic.
5.O diriginta.
6.Nu stiu ce sa zic, depinde de tine.
7.Da (e si simplu)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
1.Nu va fi atat de grea, insa mai grea decat clasa a IV-a pentru ca vor aparea materii noi.
2.Chimie,fizica,si daca faceti franceza
3.Appp..nu prea cred eu o am de la inceputul clasei a V-a si acum sunt in clasa a VII-a
4.Nu cred.
5.Mai convenabil este sa ai o diriginta, este mai finuta. big grin
6.Pai asta depinde de fiecare, de comportament, personalitate.
7.Da,dar nu stiu daca veti incepe si in clasa a V-a.

| ღДℓἷʂմƙᾄღ a răspuns:

Multumesc pentru fundita kiss

| BlackDarkAngel explică:

Va multumesc de incurajari si sa stiti ca toti m-ati lamurit dar cel mai bine au facut-o Aliisuka si ByaNca26. Insa trebuia sa aleg intre aceste doua raspunsuri..va pup

| ByaNca26 a răspuns:

1. nu este grea. deci nu ai dc sa iti faci probleme.
2.romana,matematica, istorie, geografie, desen, sport, franceze si engleza, biologie, tehnologie, muzica.
3.nu. deci profesorul/oara cucare faceti dirigentie este diriginta care preda o materie ca si invatatoare doar ca preda la mai multe clase.si nu se schimba.
4. daca te referi ca vei prinde clasa a9a la aceeasi scoala atunci da. dar te poti transfera la un liceu normal.
5.din punctul meu de vedere diriginta deoarece este femeie si se pricepe cum sa vorbeasca si sa le explice copiilor pe intelesul lor. dar asta nu decizi tu.
6.in prima saptamana vei fi prietena cu toti iti garantez.
7.in clasa ava veti faci ca un fel de recapitulare la anii de 1-4 si putina materie in plus.

nu-ti face griji pentru clasa a5a pentru ca toti am trecut prin ea si e floare la ureche. funda?

| al3xtheb3st a răspuns:

1 nu e asa de grea
2aceleasi +inca cateva dar nu multe 2-3
3.nu diriginta dirigintele nu se schimba(decat daca pleaca de tot)
4.probabil ca da (daca nu se schimba pana atunci)
5. Oricare e Ia fel(am avut ca a plecat diriginta la alta scoala)
6 daca ramai la aceeasi scoala nu ai colegi noi iar tu trebuie sa te acomodezi doar cu profesorii si cu notele
7 va trebui la 2 dar nu-ti face griji este usoara Funda?

| xDeyaDeeAx a răspuns:

1) Nu va fi asa grea dar poate te vei acomoda mai greu cu atatia profesori care se schimba de la o ora la alta, deoarece fiecare va avea alte pretentii de la voi, alte moduri de predare fata de invatatoarea sau invatatorul tau.
2)Ti le pot spune pe toate deoarece sun in clasa a VI-a si nu le-am uitat inca:
-romana( cam 4-5 ore pe saptamana.)
-matematica( 4-5 ore pe saptamana.)
-engleza ( 2 ore pe saptamana.)
- franceza/germana ( depinde de scoala) (2 ore pe saptamana)
-Educatie tehnologica ( 1 ora pe saptamana)
-istorie(1 ora pe saptamana.)
-geografie( 1 ora pe saptamana.)
- biologie ( stiintele naturii) ( 1 ora pe saptamana.)
-dirigentie ( 1 ora pe saptamana.)
-sport ( 2 ore pe saptamana.)
- muzica, religie, desen ( 1 ora pe saptamana. daca nu esti la ceva liceu de arte)
3)Nu se va schimba decat daca trebuie sa iasa la pensie sau are probleme de sanatate, dar sa speram ca nu va fi cazul!
4)Dupa regulile de acum eu ( clasa a VI-a) sunt ultima clasa care nu prinde, dar nu stii ce legi mai baga noii ministrii deci nu e 100% ca o sa o faci.
5)Depinde de preferinte. Eu prefer o diriginta deoarece atunci cand faceti vreo boacana va iarta nu ca profesorii ( stiu din experienta am colegi neastamparati!)
6) Toti treceti in clasa a V-a si nici ei nu te cunosc nici tu ( pe cei care nu au fost cu tine) va fi ok nu te speria! Eu am fost in clasa a V-a o saptamana la o scoala in care mai aveam colegi din clasa a IV-a si apoi m-am mutat la alta scoala unde nu cunosteam pe absolut nimeni! Dar m-am acomodat deci sa nu iti fie frica ca nu te vei acomoda! In maxim 2-3 saptamani te vei acomoda!
7) Da veti face astfel de impartiri dar va va invata profesorul/profesoara. De asemenea veti mai face ridicarea la putere si fractii(in special zecimale, adica cu virgula).
Sper ca te-am ajutat si nu iti fa griji ca va fi OK totul!

| BlackDarkAngel explică (pentru xDeyaDeeAx):

Mersi mult! Pai,fractiile le-am invatat in acest semestru si mi se par foarte foarte usoare. Unitatile de masura mi s-au parut grele,dar acum sunt super ok cu ele. Am invatat impartirea la o cifra,inmultirea la o,doua, trei, patru, cinci etc cifre, elemente de geometrie (axe de simetrie). Eu iau numai 9 sau 10, asa mi-am incheiat mereu fiecare an scolar deci nu cred nici eu ca voi avea probleme, tinand cont ca la fiecare test iau B (calificative) si FB. Mersi!

| Maria_Bety_1975 a răspuns (pentru BlackDarkAngel):

Va fi greu in clasa a 5?

| Bodo12 a răspuns:

1.Foarte grea
2.in afara de acelea care leati avut intr-a IV-a inca 2 sau 3 (4)
3.Da se poate eu i-am schimbat de 3 ori intr-un an... big grin
4.nu o vei prinde pe a 9
5.eu am avut ca diriginte pe domnu' director. si o dirirginta dar depinde ce materie preda.
6. foarte repede...
eu in clasa a 5-a - a 6-a invatat ceva de genu asta 15466:9976 daca intelegi.

| Georgiana_georgicuta_1984 a răspuns:

Eu termin clasa a5a si iti spuns ceva care cuprinde tot ce ai intrebat si o sa raspund la fiecare in parte ce vroiam sa-ti spun ca la fiecare materie o sa ai cate un profesor 1) orele o sa fie usoare daca inveti daca nu inveti o sa fie grele
2)educatie fizica(sport)
limba si literatura romana
istorie
matematica
religie
geografie
engleza
franceza
biologie
(noi am avut si religie obtional si nu stiu daca o sa ai si tu nu este sigur)
educatie tehnologica
desen
muzica
dirigentie
3) daca clasa a 8a a avut o anume diriginta atunci diriginta lor va fi diriginta ta pentru ca clasa a8a pleca si ea vine la cea mai mica clasa adica la clasa a5a
4)da cred ca da nici la noi nu este sigur
5)diriginta
6)pai daca toti colegi tai au trecut clasa a 4a si nu se muta la alta scoala vei face clasa a5a cu ei
7)la unele probleme sau exercitii iti va cere sarcina sa faci impartirea la 2 numere depinde ce te invata profesorul/profesoara cu care vei face matematica
sper ca ti-am fost de ajutor