| anonim_4396 a întrebat:

Imi spuneti, va rog, cum pot stabili domeniul de definitie al unei functii?
De exemplu f : A >- R in cazul in care f(x) = x patrat - 5

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

Domeniul de definitie al functiei se refera la multimea/infinita pe care functia e definita. Intrucat functia ta este x patrat-5, ea poate fi definita pentru orice valoare a lui x, deci A= multimea numerelor reale. Insa codomeniul, adica multimea valorilor lui f(x) nu este multimea numerelor reale intrucat x patrat este mai mare sau egal cu 0, deci f(x) este mai mare sau egal cu -5. Codomeniul va fi [-5, infinit). Domeniul de definitie este deci multimea numerelor reale.

| Liviu-Marius_Ochisor_1988 a răspuns (pentru didiDia):

Deci... am inteles dar mai pe intelesul meu si poate si a altora. Domeniul daca apartine multimii numerelor reale, sa inteleg ca este la alegerea noastra sa luam din aceea multime pentru a calcula codomeniu, are sens ce am spus? astept raspuns, mersi frumos

3 răspunsuri:
| blackbutterfly51 a răspuns:

Multimea de definitie este multimea A

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine stiu ca multimea A este domeniul de definitie si ca multimea B este codomeniul dar eu caut metoda de stabilitre a domeniului. Aveam intr-un caiet de anul trecut exemple dar nu mai gasesc caietul.