| RedBullX a întrebat:

Hey TPU.

La bac la matematica am luat 4, 75.
Depun contestatie azi...

Sunt sanse sa imi dea 5-ul sad? Macar asa...tras de par

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul tău, NU ai nimic de pierdut!
Poate ai noroc, sau poate ( chiar ) meriţi mai mult...

Contestaţiile se depun în 7 iulie 2015, DOAR între orele 16-20!

Cererea pentru recorectarea lucrării/Contestaţia se completează de către elev/candidat!
Diferenţa dintre note trebuie să fie ≥ 0, 50 - altfel NU se modifică nota pe care ai avut-o.
Nota finală este nota de la RECORECTARE ( după Contestaţie )!

În general, la recorectare notele au fost mai MICI decât cele iniţiale sad
NU vă recomand să depuneţi Contestaţie decât dacă nota este sub 5, ori nu vă iasă media generală 6 ( sau în cazul în care sunteţi foarte SIGURI că meritaţi mai mult cu 2 puncte )!

Toate cele bune!

13 răspunsuri:
| RedBullX explică:

În situaţia lucrărilor cu nota iniţială între 4, 50 – 4, 99, respectiv 6, 50 – 6, 99,
inclusiv notele de 4, 50 şi 4, 99, respectiv cele de 6, 50 şi 6, 99 sau o notă cel puţin egală
cu 9, 50, nota finală este cea atribuită la recorectare.

That being said, deci daca imi dau 5-ul cu 25 de sutimi, 5 ramane.

Regula cu 0.50 se aplica la alte note.

@Mayar Sezi bland!

| RedBullX explică:

Am luat bacul! Mi-au dat nota 5

| RainmakerX a răspuns:

Eu unul zic ca ai sanse.
Oricum daca lasi asa atunci 5-ul nu ai cum sa il iei deci mai bine risti.Ce poti sa pierzi?

| RedBullX explică (pentru RainmakerX):

Nu pierd nimic.

La romana si bio am luat 7.
Daca imi da 5, imi iese media 6, 3 si iau bacul

| RainmakerX a răspuns (pentru RedBullX):

Atunci nu sta pe ganduri! Este pacat de notele pe care le-ai luat la celelalte materii...

| RedBullX explică (pentru RainmakerX):

Ma duc de la 4 sa depun contestatie si vineri aflu ce nota am luat.Cica trebuie sa imi dea peste 0, 50 ca sa imi treaca nota finala

| RainmakerX a răspuns (pentru RedBullX):

Da,este adevarat cu toate ca mi se pare o prostie mare de tot. Pana la urma daca ai 4, 90 si mai ai nevoie de 0, 10 atunci ce ti se intampla? E sistemul asta...

| RedBullX explică (pentru RainmakerX):

Ar trebui sa imi dea 0, 25 sad sau macar 0, 50 si gata sad

| RainmakerX a răspuns (pentru RedBullX):

Asa ar fi normal...acum ce sa faci? Eu le-as da celor cu 4, 5...sa treaca daca au tras atat de mult, dar asta e viata. (asta e sistemul) Nu ai ce face.
Iti doresc o zi placuta in continuare si multa bafta!

| RedBullX explică (pentru RainmakerX):

Multumesc la fel sad o sa am nevoie

| Mayar a răspuns:

Daca asa puturos si prost esti de nu te-ai deranjat sa inveti, iti meriti nota!
Asa incapabil si lenios esti de nici de nota 5 nu stii?! Asta e doar vina ta si daca profesorii vad un lenios ca a depus contestatie si el habar n-are de mate nici cat o pisica, se enerveaza si te pot 'aranja' bine de tot.

| CiocolataCuOreo a răspuns:

Oricum sunt putine sanse sa iei 5 sau nu

| ancaelena24 a răspuns:

Cu putin noroc, iti iei 5-ul ...sunt sanse ca diferenta e destul de mica.