| Dwarfie a întrebat:

maine am teza la matee crying( si as vrea sa ma ajutati cu o mica chestiuta :3. cum se demonstreaza ca un trapez /romb/patrat/dreptunghi si ce mai exista. este paralelogram :p sunt cam varza cu matematica, si am nevoie de un raspuns urgent big grin daca nu m-am exprimat corect... asta e. nu-mi atrageti atentia big grin dau fundita raspunsului care ma ajuta sa iau 10 in teza big grin

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Pai trebuie sa demonstrezi o teorema reciproca:

1 Dacă într-un patrulater convex laturile opuse sunt congruente două câte două, atunci patrulaterul este paralelogram.
2 Dacă într-un patrulater convex două lături opuse sunt paralele și congruente, atunci patrulaterul este paralelogram.
3 Dacă într-un patrulater convex unghiurile opuse sunt congruente, atunci patrulaterul este paralelogram.
4 Dacă într-un patrulater convex diagonalele au același mijloc, atunci patrulaterul este paralelogram.

In functie de ce date(unghiuri/laturi/doagonale) ai, folosesti una din teoremele de mai sus.
Trebuie sa cunosti si proprietatile paralelogramului:

Laturile opuse sunt paralele și congruente;
Două unghiuri alăturate sunt suplementare (suma lor este egală cu 180 grade);
Diagonalele sale se taie în segmente congruente (se „înjumătățesc");
Într-un paralelogram unghiurile opuse sunt congruente (egale), iar unghiurile alăturate sunt suplementare.

Bafta thumbs up

| Dwarfie explică (pentru stlucian):

MS big grin CHIAR AM LUAT 10 :dd

| stlucian a răspuns (pentru Dwarfie):

Felicitari! Deci NU esti "cam varza cu matematica" big grin
Mult succes in noul an.

| Dwarfie explică (pentru stlucian):

laughing

| Dwarfie explică (pentru stlucian):

Sa dea Dumnezeu sa iau 10 si in teza din sem 2 big grin

| stlucian a răspuns (pentru Dwarfie):

thumbs up kiss

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Sa demonstrezi ca un trapez este paralelogram? Cu parere de rau iti spun ca nici Euclid nu te poate ajuta sa iei 10 in teza.

Bafta totusi.

| UnicornGirl a răspuns:

Paralelogramul îi ăla care are măcar 2 laturi paralele, demonstrează asta şi gata. thinking