| Zanisoara a întrebat:

maine dau teza la romana si nu am inteles o chestie foarte importanta.Cum se face schema la o fraza? De unde stiu ca prop 2 depinde de 1 sau prop 4 depinde de 3.De ex in prop:,, Scrie ca sa pastrezi florile gandului tau pe care altfel le ia vantul".Va rog ajutati-ma, stiu ce fel de prop sunt dar nu stiu sa fac schema.Cum imi dau seama de ce prop depinde o prop, e cu intrebari?

2 răspunsuri:
| Monica_Andreea_2001 a răspuns:

,,Scrie" este prima propozitie, pana la,, pe care" este a doua propozitie.Propozitia 2 depinde de propozitia 1 deoarece poti spune propozitia 1 singura fara propozitia 2 dar invers nu poti.
Ex:Eu am mers in oras sa cumpar o carte.
Eu am mers este prima propo. iar restul este propo.2.Propo.1 depinde de propo. 2 deoarece poti spune,, Eu am mers in oras" dar nu poti spune,, Sa cumpar o carte" fara prop.1

| Anistoroae_Marina_1999 a răspuns:

Buna! Depinde cui pui intrebarea. Imediat ce ai pus intrebarea unui verb dintr-o alta propozitie si iti raspunde o alta propozitie, indiferent de ce fel e aceasta, depinde de cea careia i-ai pus intrebarea. Daca sunt doua propozitii ce sunt despartite prin conjunctia coordonatoare "si" cele doua sunt in raport de coordonare (adica sunt de acelasi fel). Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun! :3 Bafta!