| mister1234 a întrebat:

spuneti-mi si mie 4 asemanari si 4 deosebiri dintre memoria la pc si memoria umana(tema la psiho)
plspuppy dog eyes FUNDAAAlove struck

Răspuns Câştigător
| octha a răspuns:

Asemanari: ambele dau greseli,
deosebiri: cea de la pc poti so inlocuiesti, sai reinstalezi windowsul, cand cauti ceva gasesti imediat la pc, la om cand te gandesti la ceva nu poti sati amintesti acel cva..nu mai stiu

2 răspunsuri:
| adrew a răspuns:

Asemanare: omul are memorie de scurta durata si lunga durata, la fel si pc-ul are memorie de scurta durata :RAM, si memorie de lunga durata:HDD

| anonimus65 a răspuns:

Asemanari: 1.raman informatile
2.amandoua pot stoca multe inf
3.amandoua funct pe baza de impulsuri electrice
4.amandoua sunt foarte sensibile
deosebir: 1. pc face operati complexe
2.creierul uita anumite inf
3.hardiscul scrie inf cu ajutorul magnetilor
4.hardiscul are o marime fixa in care se pot stoca inf
5.la creier nu putem masura cant de inf pe care o putem stoca