| obsesion15 a întrebat:

Sunt la olimpiada de lb si lit romana, clasa a VIIIa.Ni se dau de obicei doua texte suport, pe baza carora trebuie sa facem o compunere in care sa prezentam relatia dintre autor-opera literara-cititor.As vrea sa stiu care este structura acesteia. Fara raspunsuri deplasate.Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Dmonik a răspuns:

Nu e obligatoriu, uneori cerinta este sa demonstrezi ca textul suport e opera literara, de exemplu.
In cazul prezentat de tine, trebuie sa abordezi textul din perspectiva realitate-fictiune. Cu alte cuvinte, sa discuti despre faptul ca se porneste de la un fapt din realitate, autorul creand un univers imaginar cu ajutorul imaginilor artistice si al figurilor de stil. Scopul este de a impresiona cititorul, de a starni emotii si sentimente in sufletul acestuia.