| AcelasiMereu a întrebat:

Hey TPU!
Vreau sa ma transfer si pot doar daca imi fac mutatie de pe o strada mai departata de scoala la care vreau transfer pe una mai apropiata; amandoua sunt din acelasi oras. Pot sa fac mutatia deci si de pe o strada pe alta sau numai de pe un oras pe altul? ***va rog explicati-mi cum se face mutatia

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se zice că "românul este INVENTIV" laughing

Faptul că vei avea domiciliul pe o stradă mai îndepărtată faţă de liceu NU te ajută cu nimic în cazul unui eventual transfer rolling on the floor

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la întrebarea anterioară...

Toate cele bune!

| AcelasiMereu explică (pentru bursuc001):

M-am interesat de la un director adjunct si mi-a spus ca ar trebui sa imi fac o mutatie pe o strada mai apropiata de scoala la care vreau sa ma transfer; astfel voi avea un motiv pentru transfer: "Transferul se poate face daca elevul respectiv are domiciliul mai apropiat de scoala la care vrea transfer decat cea actuala."

La prima intrebare am gasit raspuns, dar la a doua nu pentru ca mi-a fost rusine sa il mai intreb pe acel director :')

| bursuc001 a răspuns (pentru AcelasiMereu):

Sorry că te DEZAMĂGESC! =))

Situaţia cu un domiciliu mai apropiat de liceu se ia în considerare doar în cazul în care suferi de INVALIDITATE ( spre exemplu, ai un picior amputat, etc. ) şi NU te poţi deplasa pe distanţe mai mari!

Nimeni NU va lua în considerare alte motive decât cele menţionate de Art. 225 alin. (3) :

"Art. 225 -... (3) Transferul elevilor în timpul semestrelor se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar." - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

O zi frumoasă!