| Iubiticatahh a întrebat:

Heyy! Cine imi spune si mie in ce consta facultatea de drept adicathinking nu stiu sunt nedumerita. As vrea profilul filologie bilingv engleza.si am aflat ca dupa as putea da la facultatea de drept dar nu stiu in ce consta laughing. deci whistling cine ma ajuta si pe mine?(fundita!big grin)

Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

Daca faci facultatea de drept poti deveni avocat, procuror, judecator etc. Orice legat de acest domeniu. Nu conteaza foarte mult ce liceu faci. Daca vrei si la bilingv ai putea mai apoi sa faci o facultate de limbi straine. Oricum din cate vad mergi pe partea umana. Ai putea sa alegi din:drept, limbi, psihologie, sociologie, relatii internationale, jurnalism etc. Mai ai destul timp sa te gandesti. Orice liceu faci, poti dupa sa te duci la ce facvultate vrei dar sa te gandesti foarte bine si sa fii sigura ceea ce vrei sa faci in viata. Sper ca ti'am fost de folos>big grin

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Facultatea de drept se studiaza toate ramurile dreptului public si privat: constitutional, administrativ, penal, civil, comercial, muncii, familiei etc. Numai bine!

| Corina a răspuns:

Daca vei face Facultatea de Drept, poti sa ajungi, jurist, notar, avocat, procuror sau judecator. Adica, mai pe intelesul tau, acolo se invata multe legi si cum trebuie ele aplicate in diferite imprejurari. Nu prea conteaza ce fel de liceu urmezi, important este ca la sfarsit sa ai medie mare pe cei 4 ani si medie f mare la BAC, daca vrei sa faci Dreptul. Daca tu vrei profilul filologie bilingv engleza, poti urma: Facultatea de litere (filologie), sau romana-engleza, in urma carora devii profesor. Banuiesc ca esti in clasa a 8-a si trebuie sa alegi liceul pe care vrei sa-l urmezi, deci BAFTA!

| Iubiticatahh explică:

Va multumesc pentru raspunsuri big grin