| Raull7 a întrebat:

Heyy TPU! Cum calculezi pretul unui produs dupa o reducere cu 15%?

Răspuns Câştigător
| Bombonikzi a răspuns:

E simplu... pai 15% din ceva (la tine este pretul produsului, deci sa notam cu x pretul) este 15/100 (15 pe 100, sti tu cu fractie) si atunci vine 15/100 inmultit cu x ( depinde cat este x si atunci simplifici, inmultesti.) si iti da rezultatul. Sper ca te-am ajutat!

| Bombonikzi a răspuns (pentru Bombonikzi):

Bine egalezi totul cu pretul final pe care tu la-i omis si de acolo afli...

6 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

15 supra 100 ori x (x pretul unui produs.)

| OnnyMady a răspuns:

85 pe 100 ori pretul

| Ancaaa23456 a răspuns:

Pai, trebuie sa spuna si pretul produsului dupa reducere.
Notam: x - pretul initial al produsului.
15 supra 100 ori x egal cu pretul final (pe care tu ai omis sa il spui), se aduce la acelasi numitor (adica 100) si se renunta la numitor, apoi se imparte si afli x

| MissPinkPurple a răspuns:

Scazi din 100%, 15% si iti da 85%, apoi faci cu regula de 3 simpla:
100%--------pretul
85%----------x
si faci 85 inmultit cu pretul impartit la 100
fundita?

| ilasadrian a răspuns:

Ex: (produs 10 lei, s-a eftin cu 15 %) facem asa

10 15supra 100, taiem 1 zero apoi inmultim rezultatul cu pretul