| AnotherWorld a întrebat:

Heyyy! Spuneti-mi si mie cum arat ca un fragment apartine unui basm popular sau a unui basm cult. Funda+vot celui mai bun si mai rapid raspuns! Merci!

1 răspuns:
| anUcy a răspuns:

Ar trebi sa te legi de caracteristicile specifice basmului cult si de cele ale basmului popular.Din cate imi amintesc si eu, pentru ca am facut aceste lucruri mai demult, o prima caracteristica care diferentiaza cele doua genuri este ca in timp ce basmul cult are un autor cunoscut, care a creat opera, basmul popular este cules din popor sau transmis pe cale orala din generatie in generatie, pentru a fi mai tarziu prelucrat si scris intr-o culegere de opere populare. Sfat:cauta pe net caracteristici a celor doua genuri si pe baza lor dai exemple si astfel ai reusit. Daca trebuie sa faci sub forma unei compuneri, ai putea incepe cu definitia genului respectiv.Cred ca asa ar fi trebuit sa va explice profa. Oricum, bafta la scris!:*