| Anișoara963 a întrebat:

Hi! Sunt absolventă clasa 9 anul acesta. Si deci in fiecare zi ma framinta aceeasi intrebare,, Ce sa fac mai departe Colegiu sau Liceu?" La moment inca invat in liceul teoretic,, Liviu Deleanu " din Chisinau, as vrea sa ma mut la colegiu,, Naţional de Comerţ al ASEM" dar habar nu am precis ce va fi mai bine pentru mine...
Parca as vrea sa ramin in continuare la liceu dar parca si la colegiu, mie foarte greu sa ma despart de aceste frumoase amintiri petrecute in Deleanu, dar cum spune mama ori acum te desparti de Deleanu sau in a-12, totdiuna totul are un sfirsit!
Deci astept păreri, poate cineva din voi invata la colegiu sau liceu, sau poate va intilniti cu aceeas problema ca si mine ...nustiu va rog astept pareri! Colegiu vs Liceu?

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca iti place unde esti, ramai acolo.

| Anișoara963 explică (pentru neutrino):

Aici unde sunt sincer noi nu prea invatam, am nimerit intr-o clasa cam nebunatică si ne tinem mai mult de prostii... nu stiu cam m-am dezvatat de a invata in 9 ani de zile! Dar chestia e ca nici la colegiu nu se stie ce va fi? Nu zic ca nu invatam deloc la liceu dar... practic asta e adevarul ))

| angus35 a răspuns:

Tu stii unde este cel mai bine pentru tine si unde iti e locul. Daca iti e greu sa te desparti de colegii tai ramai la liceu. Sfatul meu este sa te gandesti foarte bine ce vrei sa faci ca sa nu regreti mai tarziu.

| Mackenzie707 a răspuns:

Acum problema este la CE liceu te duci, fiindca exista licee la care se invata super bine! Daca simti tu ca nu inveti cam nimic, poti sa te transferi la alt liceu mai bun, Eu cred ca mai bine e sa te duci la un liceu, fiindca dupa te duci la facultate, faci Master-ul si dupa te poti angaja ca medic, politician, orice vrei, dar poti sa te duci la meserii la care primesti multi bani, iti place si poti alege orice meserie doresti! Insa, doar daca te transferi la un liceu foarte bun.Eu zic ca mai bine e la liceu, dar, pana la urma, parerea ta conteaza.Eu doar mi-am spus opiniea si sper mult ca te-am ajutat.